Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 255 Уголовного кодекса Украины (относительно установления уголовной ответственности для "воров в законе")

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1188
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності для "злодіїв в законі")"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На сьогодні в Україні склалась досить складна політична та економічна ситуація. Даною нестабільністю користуються представники злочинного миру - так звані "злодії в законі", які потрапляють до України з території Російської Федерації, Грузії, Вірменії, Азербайджану і встановлюючи кримінальні контакти, впливають на криміногенні процеси, зокрема, контролюють певні види нелегального бізнесу, чим сприяють погіршенню криміногенної обстановки в державі.

"Злодії в законі" є одним із ключових елементів організованої злочинності. Це специфічне для колишнього СРСР, а нині і для країн пострадянського простору злочинне об'єднання, що утворилося в 30-х роках XX століття, яке не має аналогів у світовій кримінальній практиці та характеризується наявністю жорсткого кодексу кримінальних традицій (спеціальних правил поведінки), а також винятковим рівнем закритості і конспіративності.

Переважна більшість так званих "злодіїв в законі" колишнього СРСР перебували в Росії та Грузії, але у зв'язку з тим, що в цих країнах належність до "злодіїв в законі" криміналізовано, більшість із них змушені тікати і знайшли свій кримінальний заробіток та притулок в Україні.

Так, у Грузії в 2005 році прийнято спеціальний Закон - у кримінальному кодексі Грузії з'явилась окрема стаття 2231 "Злодій в законі, належність (членство) до злодійського миру". У 2009 році в Російській Федерації прийнято Закон, яким статтю 210 Кримінального кодексу РФ викладено в новій редакції, яка передбачає настання відповідальності особою, що займає вище становище в злочинній ієрархії, а саме "злодіїв в законі".

На сьогодні законодавство України не дозволяє повною мірою боротися зі "злодіями в законі", оскільки відсутня кримінальна відповідальність за вказані дії, а таких осіб максимум чекає примусова депортація.

Наприклад, 29 жовтня 2014 року оперативні працівники ГУБОЗ МВС України викрили "злодійську сходку" в ресторані одного з готелів у центрі Києва, організовану кількома представниками клану Мераба Джангвеладзе, на якій розглядалися питання про взяття під контроль поставок енергетичного вугілля, а також пасажирських перевезень в Україні та незаконного видобутку бурштину тощо. Затримані поміщені до приймальника-розподільника Державної міграційної служби України. Надалі планується їх примусове видворення за межі території України з подальшою забороною в'їзду.

З метою вжиття більш дієвих заходів у боротьбі зі злочинністю та протидії злочинній діяльності "злодіїв в законі", необхідно внесення відповідних змін до Кримінального кодексу України.

Слід взяти до уваги і ту обставину, що Європейським судом з прав людини оприлюднено рішення по справі "Ашларба проти Грузії", яким суд постановив, що криміналізація Грузією діяльності особи в "злодійському миру" (злочинному середовищі) та наявність статусу "злодія в законі" не порушує статті 7 (Ніякого покарання без злочину) Європейської конвенції з прав людини.

2. Мета акта і шляхи її досягнення

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності для "злодіїв в законі")" розроблено з метою притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які займають вище становище в злочинній ієрархії та є "злодіями в законі".

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Пропонується внести зміни до статті 255 (Створення злочинної організації) Кримінального кодексу України, доповнивши її новими частинами другою та третьою такого змісту:

"2. Зайняття особою вищого становища в злочинній ієрархії -

карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.

3. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені особою, яка займає вище становище в злочинній ієрархії -

караються позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі".

У зв'язку з цим частину другу цієї статті вважати частиною четвертою.

До цієї статті також пропонується дати примітку такого змісту:

"Особою, яка займає вище становище в злочинній ієрархії ("злодій в законі") є особа, яка відповідно до визначених у злочинному миру (злочинному середовищі) спеціальних правил поведінки в будь-яких формах організовує та/або керує злодійським миром (користується авторитетом у членів злодійського миру, надає їм завдання/доручення, що сприяють досягненню цілей злочинного миру, організовує злодійські розбори, бере участь у зібранні (сходці) "злодіїв в законі" тощо).

Злодійський мир (злочинне середовище) - будь-яке об'єднання осіб, які діють відповідно до встановлених, визнаних ними спеціальних правил поведінки, обумовлених соціальними зв'язками між всіма учасниками групи, їхніми загальними прагненнями, інтересами, взаємодопомогою, метою якого є залякування, погрози, примус, насильство, умови нерозголошення, злодійські розбори (вирішення спорів за допомогою погроз, примусу, насильства, залякування або інших незаконних дій), вчинення злочинів або підбурювання до вчинення злочинів, залучення інших осіб, у тому числі неповнолітніх до злочинних дій, з метою отримання неправомірного прибутку членами об'єднання або іншими особами".

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Проект Закону не потребує внесення змін до інших законів та нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності для "злодіїв в законі")" не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності для "злодіїв в законі")" сприятиме збільшенню ефективності протидії правоохоронних органів у боротьбі з організованою злочинністю.

 

Народний депутат України

А. Б. Аваков

Народний депутат України

А. Ю. Геращенко

Народний депутат України

І. О. Єфремова

Народний депутат України

І. О. Котвицький

Народний депутат України

Д. В. Дзензерський

Народний депутат України

М. Р. Величкович

Народний депутат України

А. А. Тетерук

Народний депутат України

М. Л. Княжицький

Опрос