Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их отягощений" (относительно возможности регистрации прав независимо от места расположения объекта по выбору заявителя)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1184
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (щодо можливості реєстрації прав незалежно від місця розташування об'єкта за вибором заявника)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття законопроекту, в першу чергу, викликана окупацією Автономної Республіки Крим. Внаслідок анексії частини території України значна кількість об'єктів української нерухомості фактично опинилась поза зоною дії державних реєстраторів прав на нерухоме майно та їх обтяжень та нотаріусів. Більш того, на території півострову сьогодні суттєво ускладнене безпечне пересування українських громадян. Деяким власникам нерухомості в'їзд на півострів взагалі заборонений самопроголошеною владою Автономної Республіки Крим.

Така ситуація суттєво ускладнила здійснення правонабувачами та власниками нерухомості та об'єктів незавершеного будівництва - українськими громадянами та юридичними особами, громадянами та юридичними особами інших держав, які володіють такими об'єктами на території АРК, в діючому правовому полі України правочинів та реєстраційних дій.

Прийняття Міністерством юстиції України наказу N 524/5 від 14.03.2014 року, безперечно, забезпечило оперативне реагування на ситуацію та створило тимчасове правове поле для реєстрації прав на нерухоме майно, яке розташоване в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, поза місцем його розташування, але, на жаль, не вирішило всіх нагальних проблем.

Вважаю за необхідне запропонувати правовий механізм, який посприяє усуненню колізії норм, яка з'явилась в зв'язку з прийняттям наказу N 524/5 від 14.03.2014 року між ним та нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та, окрім цього, дозволить вирішити ще низку проблем, які існують в цій сфері.

А саме: посприяє полегшенню доступу до послуг з реєстрації прав на нерухоме майно для всіх суб'єктів звернень шляхом надання їм права вибору реєстратора прав, найбільш зручно розташованого до місця їх знаходження. Внесення запропонованих змін усуне перешкоди, які існують для власників та правонабувачів нерухомості, місцезнаходження якої не співпадає з місцем їх проживання (знаходження), наслідком чого є необхідність здійснення іноді коштовних та тривалих поїздок з метою вчинення реєстраційних дій.

Також, вважаю прийняття законопроекту корисним задля приведення повноважень нотаріусів (в частині здійснення ними дій щодо реєстрації прав на нерухомість та об'єктів незавершеного будівництва) відповідно до загальних правил вчинення нотаріальних дій, які передбачають здійснення таких дій (за виключенням деяких за переліком) у будь - якого нотаріуса за вибором зацікавленої в такій дії особи.

2. Цілі та завдання законопроекту

Основною метою прийняття законопроекту є захист та сприяння реалізації прав правонабувачів та власників нерухомості, яка опинилась на окупованій території та покращення становища громадян та юридичних осіб шляхом спрощення доступу до послуг з реєстрації прав на нерухомість та їх обтяжень. Опосередковано такі зміни дозволять також знизити корупційні ризики в цій сфері шляхом розширення кола можливостей заявників і надання їм альтернативи відносно суб'єкта звернення за послугою.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

Внесення змін до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відповідно до яких державна реєстрація прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться не лише тим нотаріусом яким вчинялася така дія, а будь яким нотаріусом за вибором заявника. Те ж стосується й об'єктів незавершеного будівництва, державна реєстрація прав відносно яких повинна проводитись будь яким нотаріусом за вибором заявника, не залежно від того, яким нотаріусом дія відносно такого об'єкта проводилась раніше.

Внесення змін до статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відповідно до яких заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень може бути подана не залежно від території на якій розташований об'єкт нерухомості до будь-якого органу державної реєстрації прав за вибором заявника.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює дану сферу правовідносин, є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених цим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме захисту та можливості реалізації прав власників та правонабувачів української нерухомості, яка опинилась на окупованій території, покращенню ситуації в Україні в частині спрощення доступу громадян та юридичних осіб до послуг з реєстрації прав на нерухомість та їх обтяжень, зниженню корупційних ризиків в цій сфері шляхом розширення кола можливостей заявників і надання їм альтернативи відносно суб'єкта звернення за послугою.

 

Народний депутат України

С. О. Фаєрмарк

Опрос