Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно предоставления органам местного самоуправления сельских населенных пунктов полномочий осуществлять государственную регистрацию права аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1136
Дата рассмотрения: 01.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання органам місцевого самоврядування сільських населених пунктів повноважень здійснювати державну реєстрацію права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується уповноважити органи місцевого самоврядування сільських населених пунктів здійснювати функції державного реєстратора щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Така необхідність викликана, насамперед, тим, що власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема земельних паїв, часто є непрацездатні громадяни похилого віку, які внаслідок ослабленого стану здоров'я не можуть їздити у районні центри для того, щоб провести державну реєстрацію права оренди цих земельних ділянок.

При цьому загальновідомо, що досить часто громадський транспорт між сільським населеним пунктом та районним центром здійснює рейси вкрай рідко (інколи, навіть не щодня, а лише кілька разів на тиждень). Більше того, трапляються і такі випадки, коли сільські населені пункти взагалі не обслуговуються громадським транспортом, на якому людина може доїхати до районного центру. Тож, доїхати до районного центру часто важко і проблематично навіть молодій працездатній людині, а не тільки людині похилого віку.

Крім того, вартість проїзду з сільського населеного пункту до районного центру та навпаки є, зазвичай, набагато вищою, ніж вартість проїзду у громадському транспорті в межах певного міста чи в межах селища міського типу. Тому поїздка до районного центру - це додаткові значні витрати для мешканців сільських населених пунктів, багатьом з яких не вистачає грошей навіть на оплату товарів та послуг першої необхідності.

Також цілком очевидно, що з метою створення більш комфортних умов проживання у сільський місцевості, держава має забезпечити надання виконавчими комітетами сільських, селищних рад достатньо затребуваних адміністративних послуг.

Тим більше, що депутати сільських, селищних рад та сільські, селищні голови обираються безпосередньо мешканцями сіл та селищ. І вони повинні мати повноваження для того, щоб організувати для своєї громади надання найбільш затребуваних адміністративних послуг (і в такий спосіб полегшити життя людям, які їх обрали, та бути більш корисними для своєї громади).

Варто зауважити й на те, що прийняття законопроекту дозволить зменшити навантаження на державних реєстраторів, що працюють у районних центрах. Відповідно й черги до них дещо зменшаться.

2. Цілі, завдання, загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект має на меті надати можливість мешканцям сільських населених пунктів здійснювати державну реєстрацію права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення у їхньому органі місцевого самоврядування. В свою чергу, органи місцевого самоврядування сільських населених пунктів отримують повноваження для того, щоб організувати надання своїй громаді зазначених послуг, а не буди безсильними у вирішенні цього питання.

Для досягнення цієї мети законопроектом (шляхом внесення до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") пропонується уповноважити посадових осіб органів місцевого самоврядування сільських населених пунктів здійснювати функції державного реєстратора щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

3. Стан нормативно-правової бази в даній сфері державного регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються, насамперед, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В разі прийняття законопроекту реалізація його положень не потребуватиме внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не призведе до зміни показників бюджету.

5. Очікувані соціально-економічні та інші наслідки застосування положень законопроекту після його прийняття

Запровадження змін, передбачених законопроектом, дозволить надати можливість мешканцям сільських населених пунктів здійснювати державну реєстрацію права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення у їхньому органі місцевого самоврядування.

Це, в свою чергу, дозволить попіклуватись про мешканців сільських населених пунктів похилого віку, які не можуть їздити до районних центрів до державних реєстраторів. Також це дасть можливість всім іншим сільським мешканцям заощадити свій час та гроші на поїздки до районних центрів.

Крім того, органи місцевого самоврядування сіл, селищ отримають повноваження, які дозволять їм організувати для своєї громади надання достатньо запитуваної адміністративної послуги щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Тобто цей Закон сприятиме децентралізації влади, надаючи органам місцевого самоврядування сільських населених пунктів відповідні повноваження (а ці повноваження їм дійсно необхідні для того, щоби мати можливість бути більш корисними для своєї громади).

Таким чином, в разі прийняття законопроекту проживання у сільських населених пунктах стане більш комфортним, оскільки достатньо затребувані адміністративні послуги, які зараз не можливо отримати на території відповідної сільської, селищної ради, стануть доступними для сільських мешканців безпосередньо у виконавчих комітетах їхніх сільських, селищних рад.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос