Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О реформировании государственных и коммунальных печатных средств массовой информации

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1123
Дата рассмотрения: 01.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Парламентська Асамблея Ради Європи ще у 2005 році закликала органи влади України розпочати роздержавлення друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади та місцевого самоврядування (підпункт 12.4 пункту 12 Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи "Про виконання обов'язків та зобов'язань Україною" від 05.10.2005 N 1466), Держкомтелерадіо України підготовлено проект Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації".

Указом Президента України від 20 січня 2006 року N 39 "Про План заходів із виконання обов'язків та зобов'язань України, що випливають з її членства в Раді Європи" передбачено підготовку відповідно до стандартів Ради Європи та подання в установленому порядку Кабінету Міністрів України законопроекту про обмеження впливу органів державної влади та органів місцевого самоврядування на друковані засоби масової інформації.

Законом України "Про мораторій на відчуження від редакцій державних і комунальних засобів масової інформації приміщень та майна" від 15 січня 2009 року N 883-IV встановлена вимога про внесення на розгляд Верховної Ради України законопроект про реформування державних та комунальних засобів масової інформації.

У зв'язку з цим, виникла необхідність внесення на розгляд Верховної Ради України доопрацьованого проекту Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації".

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено з метою запровадження реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування.

Механізмом досягнення вказаної мети є передбачення у проекті Закону положень стосовно обмеження впливу органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування на редакції друкованих засобів масової інформації, зведення до мінімуму використання друкованих засобів масової інформації з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян.

Проект Закону визначає способи реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій, надання державної підтримки реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

3. Загальна характеристика та основні положення акту

Законопроект регламентує відносини між органами державної влади, органами місцевого самоврядування та заснованими ними друкованими засобами масової інформації.

Законопроект встановлює загальну мету діяльності реформованої державної та комунальної преси - поширення об'єктивної інформації в інтересах громадян України. Законопроект встановлює правила співпраці органів державної влади та місцевого самоврядування і заснованими ними друкованими засобами масової інформації.

Положення законопроекту враховують напрацювання народних депутатів України Томенка М. В., Раупова Р. Б., Мірошниченка І. М., Курпіля С. В., Баграєва М. Г., Княжицького М. Л., Геращенко І. В. та Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діють закони України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про мораторій на відчуження від редакцій державних та комунальних засобів масової інформації приміщень та майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про приватизацію державного майна"; "Про оренду державного та комунального майна", "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", укази Президента України від 23.04.2008 N 377 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 березня 2008 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки України", від 19.04.2012 N 273 "Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2012 рік".

Реалізація проекту Закону України передбачає внесення змін до законів України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" та "Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України потребує додаткових матеріальних та інших витрат.

За орієнтовними розрахунками на реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації загальна сума коштів складатиме 195,57 млн. гривень, в тому числі: на першому етапі в сумі 6,98 млн. гривень; на другому етапі - в сумі 188,59 млн. гривень.

Середній показник необхідної для надання державної адресної підтримки реформованим друкованим засобам масової інформації ґрунтується на фактично виділених коштах засновниками (співзасновниками), а саме, обласними, міськими державними адміністраціями у 2014 році.

Ці кошти виділяються з місцевих бюджетів на підтримку комунальних друкованих засобів масової інформації відповідно до Законів України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" та "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні".

Протягом 2013 року фінансову підтримку отримали 645 газет в сумі 97899500 гривень. В середньому на 1 газету виділено 151,8 тис. гривень. За інформацією Державного комітету телебачення і радіомовлення України на 2014 рік заплановано надання фінансової підтримки в сумі 97064000 гривень. В середньому на 1 газету планується 150,5 тис. гривень.

Розрахунок першого етапу реформування:

150,5 тис. гривень * 44 (видання) * 1,054 (прогнозний коефіцієнт росту цін на 2015 рік) = 6979,6 тис. гривень

Розрахунок другого етапу реформування:

150,5 тис. гривень * 601 (видання) * 1,045 (прогнозний коефіцієнт росту цін на 2016 рік) = 94520,8 тис. гривень.

150,5 тис. гривень * 601 (видання) * 1,04 (прогнозний коефіцієнт росту цін на 2017 рік) = 94068,5 тис. гривень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання дискримінації

У проекті Закону України відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

8. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Контролювання у сфері запобігання корупції здійснюється згідно зі ст. 27 Закону України "Про принципи запобігання та протидії корупції".

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України стосується соціально-трудової сфери. У проекті Закону України передбачено положення стосовно трудових колективів редакцій друкованих засобів масової інформації.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України є регуляторним актом.

Ціллю державного регулювання є обмеження впливу органів державної влади та органів місцевого самоврядування на діяльність друкованих засобів масової інформації. Механізмом досягнення вказаної мети є зведення до мінімуму використання друкованих засобів масової інформації з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян, а також забезпечення соціальних гарантій журналістам реформованих державних та комунальних друкованих засобів масової інформації.

Проект Закону України відповідає принципам державної регуляторної політики.

11. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації" забезпечуватиме створення економічно незалежних друкованих засобів масової інформації, належних умов їх діяльності, що сприятиме удосконаленню інформаційного забезпечення громадян України.

 

Народні депутати України:

М. В. Томенко

О. Р. Абдуллін

Опрос