Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно минимизации засорения населенных пунктов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.11.2014 № 1103
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо мінімізації засмічення населених пунктів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Щороку українські міста відвідують мільйони іноземців. Першим, на що звертають увагу гості країни, - це стан благоустрою та чистоти у населеному пункті. Низький рівень соціально-економічного розвитку держави призвів до нехтування мешканцями населених пунктів дотримання правил благоустрою. Вулиці, двори, прибудинкові території, місця відпочинку є вкрай засміченими.

Безкарність за вчинення таких дій, недостатня ефективність передбачених чинним законодавством механізмів притягнення до відповідальності винних у порушеннях у сфері поводження зі сміттям зумовлюють значною міру неконтрольоване викиданню сміття в непризначених для цього місцях. Зокрема, в Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутня окрема стаття, яка б передбачала відповідальність за викидання сміття будь-якого походження та обсягу. Розміри штрафів та механізм їх накладення, передбачені іншими статтями згаданого Кодексу, що регулюють проблему засмічення загалом на всій території, є недостатньо дієвими. Стаття 42 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачає також відповідальність за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема забрудненні (засміченні) території населеного пункту. Окремі міські ради ухвалюють свої регулятивні акти щодо благоустрою території. Однак самі органи місцевого самоврядування не спроможні очистити країну від сміття чи хоча б помітно знизити рівень проблеми. Тому розглядання справ про такі адміністративні правопорушення необхідно доручити органам внутрішніх справ. Це потребує внесення змін у законодавстві України, що й передбачено у цьому законопроекті.

З виховною ціллю законопроектом буде введено покарання у розмірі 305 - 6090 грн. штрафу за умисне викидання сміття у населених пунктах. Для прикладу штраф за кидання сміття та недокурків на вулицях у Лондоні становить 160 доларів, а у США - 650.

Народні депутати України неодноразово виступали з ініціативою запровадження штрафів за умисне викидання сміття у населених пунктах. Однак у законопроектах містилось чимало зауважень та неузгодженостей. У цьому законопроекті враховано напрацювання колег та зауваження головного науково-експертного управління.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Завданням законопроекту є створення дієвого механізму притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні чистоти в населених пунктах.

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін

Проектом пропонується доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею 152-2 та внести зміни до статей 116-2, 119, 141 та 222.

Доповнення Кодексу статтею 152-2 уможливить встановити адміністративну відповідальність за викидання будь-яких побутових відходів за межі ємностей для збирання, утилізації чи переробки сміття. За це порушення пропонується запровадити накладення штрафу на громадян від 0,5 до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на суспільну шкідливість діянь щодо забруднення прибережних річкових смуг сміттям та смуги відводу автомобільних шляхів пропонується збільшити покарання шляхом внесення змін до статей 116-2, 119 та 141, передбачивши в них санкції за викидання за борт річкового або маломірного судна сміття та інших предметів, за викидання сміття та інших предметів з вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв та за звалювання снігу і сміття у вигляді накладення штрафу до десяти неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, метою уніфікації санкцій за засмічення.

Зміни до статті 222 зараховують розгляд справ, передбачених статтею 152-2, до компетенції органів внутрішніх справ (міліції).

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами України "Про міліцію", "Про відходи", іншими нормативно-правовими актами.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України. Збільшення розміру штрафів та прогнозоване збільшення кількості штрафів забезпечать додаткові находження до бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Ухвалення законопроекту дозволить запровадити ефективний механізм боротьби із засміченням і притягненням осіб, що смітять, до адміністративної відповідальності, сприятиме реалізації міліцією повноважень з контролю за утриманням у чистоті доріг, вулиць, дворів та прибудинкових територій, передбачених пунктами 12 та 26 статті 10 Закону України "Про міліцію", і, у підсумку, сприятиме утриманню населених пунктів у належній чистоті.

 

Народні депутати України

Ю. В. Бублик

М. Й. Головко

А. Ю. Іллєнко

Ю. В. Левченко

О. О. Марченко

О. І. Осуховський

С. Я. Рудик

Опрос