Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно деятельности парламентской оппозиции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1066-1
Дата рассмотрения: 20.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо діяльності парламентської опозиції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття проекту обумовлена відновленням дії окремих положень Конституції України у редакції 2004 року, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України" 21 лютого 2014 року N 742-VII, яка передбачає парламентсько-президентську форму правління в Україні.

В умовах недосконалості окремих парламентських процедур інститут парламентської опозиції потребує певних формальних гарантій для виконання своїх функцій.

Так, конструктивна діяльність парламентської опозиції у демократичних державах забезпечує конкуренцію альтернативних напрямів розвитку та діяльності різних сфер суспільного життя і залежить зокрема від рівня її формальної інституалізації та можливості впливу на законодавчий процес.

2. Мета і завдання пропонованого законопроекту

Метою і завданням законопроекту є визначення правових засад і гарантій опозиційної діяльності у Верховній Раді.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Зазначеним законопроектом пропонується доповнити Регламент Верховної Ради України новою главою 12 "Парламентська опозиція", якою встановлено порядок утворення та діяльності парламентської опозиції; права парламентської опозиції, зокрема, право парламентської опозиції на представництво у керівництві Верховної Ради та її органів та право парламентської опозиції на формування опозиційного уряду. Разом з тим, пропонується встановити порядок участі парламентської опозиції у організації та проведенні "години запитань до Уряду". Крім того, проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про комітети Верховної Ради України" з метою упорядкування норм щодо формування керівництва комітетів Верховної Ради України з урахуванням квот парламентської опозиції.

Проектом також пропонується внесення змін законів України "Про Рахункову палату", "Про Національний банк України", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про Вищу раду юстиції", "Про Конституційний Суд України", "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" щодо участі парламентської опозиції у формуванні персонального складу зазначених органів.

Пропонується внести зміни до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" щодо права парламентської опозиції брати участь у засіданнях Кабінету Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами у даній сфері правовідносин є Конституція України, Регламент Верховної Ради України, закони України "Про Рахункову палату", "Про Національний банк України", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про Вищу раду юстиції", "Про Конституційний Суд України", "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", "Про комітети Верховної Ради України", "Про Кабінет Міністрів України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Наслідком прийняття проекту стане упорядкування законодавчої бази України, подальша демократизація системи державного управління в Україні, створення умов для зменшення протиріч у відносинах між владою та суспільством, підвищення ефективності парламентського контролю за діяльністю уряду.

 

Народні депутати України

В. В. Бондар

В. В. Писаренко

В. Ю. Хомутиннік

Опрос