Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно обеспечения прав парламентской оппозиции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1066
Дата рассмотрения: 09.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
щодо проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо забезпечення прав парламентської опозиції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття

Потреба у прийнятті проекту Закону обумовлена визнанням Верховною Радою України (постанова від 22.02.2014 N 750-VII) такими, що є чинними на території України, положення Конституції України, прийнятої 28 червня 1996 року, із змінами і доповненнями, внесеними законами України від 8 грудня 2004 року N 2222-IV, від 1 лютого 2011 року N 2952-VI, від 19 вересня 2013 року N 586-VII.

У рамках виконання рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року про приведення нормативно-правових актів у відповідність до Конституції України в редакції 28 червня 1996 року були внесені зміни до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України", якими було скасовано законодавчо закріплений інститут парламентської опозиції.

Чинним Регламентом Верховної Ради України не передбачена можливість формування та функціонування парламентської опозиції. Ця прогалина законодавства створює організаційно-правові перешкоди у реалізації народними депутатами України, депутатськими фракціями та групами, які не увійшли до парламентської більшості, покладених на них повноважень. Діюча редакція Регламенту Верховної Ради України не містить ефективних гарантій участі опозиційних народних депутатів України у здійснені законодавчої діяльності та парламентського контролю. Окрім того, чинна редакція Регламенту Верховної Ради України створює нерівні можливості для народних депутатів України, які не увійшли до складу парламентської більшості.

Таким чином, існує нагальна потреба запровадження гарантій ефективності діяльності депутатських фракцій (груп), які не увійшли до парламентської більшості.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою цього проекту є:

- врегулювання правовідносин, пов'язаних із здійсненням парламентської опозиційної діяльності у Верховній Раді України;

- законодавче закріплення гарантій діяльності парламентської опозиції,

- запровадження механізмів участі парламентської опозиції у діяльності Верховної Ради України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується визначити:

- організаційно-правові засади формування та діяльності парламентської опозиції;

- забезпечення представництва парламентської опозиції у керівництві Верховної Ради України та її органах;

- права парламентської опозиції у Верховній Раді України;

- формування опозиційного уряду.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Основними нормативними актами у даній сфері правовідносин є Конституція України, закони України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України" тощо. Змін до інших Законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття та набрання чинності не впливатиме на видаткову та доходну частини державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Наслідком прийняття проекту стане стимулювання ефективності роботи народних депутатів України, депутатських фракцій (груп) які не увійшли до парламентської більшості, створення правових умов для конструктивної політичної співпраці парламентської опозиції з парламентською більшістю, посилення соціальної відповідальності усіх народних депутатів України перед народом України.

 

Народний депутат України

Ю. Р. Мірошниченко

Опрос