Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О социальных услугах" относительно улучшения социального обслуживания незащищенных слоев граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1061
Дата рассмотрения: 27.11.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальні послуги" щодо покращення соціального обслуговування незахищених верств громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В Україні на сьогоднішній день на місцевому рівні працює близько 750 територіальних центрів соціального обслуговування населення, які обслуговують близько 2 млн. громадян похилого віку, інвалідів та інших непрацездатних і соціально незахищених верств населення.

Відповідно до Типового положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. N 1417, територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Територіальний центр утворюється для здійснення соціального обслуговування та надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, за місцем проживання, в умовах стаціонарного, тимчасового або денного перебування.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про соціальні послуги", значній частині таких незахищених верств громадян соціальні послуги повинні надаватися державними і комунальними суб'єктами на безоплатних засадах в обсягах, визначених державними стандартами соціального обслуговування.

Отже, територіальні центри соціального обслуговування населення можуть і повинні стати на місцевому рівні важливими установами із соціального обслуговування населення і ключовим механізмом реалізації державної соціальної політики на місцевому рівні.

Однак на сьогоднішній день центри соціального обслуговування населення в дуже багатьох випадках перетворилися на комерційні структури, встановивши на свої платні соціальні послуги необґрунтовано високу плату, що не відповідає матеріальному становищу громадян, які потребують соціальних послуг таких центрів.

Згідно із затвердженими тарифами на послуги територіальних центрів соціального обслуговування населення, пенсіонеру і одинокій непрацездатній людині не вистачить навіть двох-трьох мінімальних пенсій для отримання протягом одного місяця "споживчого набору" соціальних послуг, які є для них надзвичайно важливі і навіть життєво необхідні.

Основними користувачами послуг територіальних центрів соціального обслуговування населення є громадяни, які отримують пенсію або інші види соціальних допомог у мінімальних розмірах. Через надзвичайно скрутне фінансово-матеріальне становище такі люди не можуть оплатити комунальні послуги, придбати ліки і продукти харчування першої необхідності, не кажучи вже про фактично недоступні для них платні соціальні послуги територіальних центрів соціального обслуговування.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціллю законопроекту є обмеження на законодавчому рівні соціально важливої на сьогоднішній день вартості платних соціальних послуг територіальних центрів соціального обслуговування населення, шляхом встановлення чіткої залежності між сукупною вартістю платних соціальних послуг, які впродовж місяця надаються такими центрами особам, що відповідно до закону мають право на їх отримання, та матеріальним становищем їх отримувачів - незахищених верств громадян.

Законопроект передбачає також запровадження механізмів державного і громадського контролю діяльності територіальних центрів соціального обслуговування населення з питань правомірності та обґрунтованості встановлення вартості платних соціальних послуг, відповідності соціальних послуг встановленим стандартам і показникам якості.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Закон України "Про соціальні послуги".

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до зазначеного законодавчого акта.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить суттєве підвищення соціальної захищеності та покращення соціального обслуговування близько 2 млн. громадян, які на місцевому рівні життєво потребують отримання послуг територіальних центрів соціального обслуговування населення: людей похилого віку, одиноких, інвалідів, інших непрацездатних і соціально незахищених верств громадян.

 

Народний депутат України

О. В. Кужель

Опрос