Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" относительно приема в эксплуатацию объектов строительства, построенных без разрешения на выполнение строительных работ

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1059
Дата рассмотрения: 27.11.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" була передбачена можливість прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності.

Зазначена норма дозволяла легалізувати самочинно побудовані об'єкти та реалізувати в повній мірі право власності на них. Нею скористалися біля 100 тис. суб'єктів містобудівної діяльності.

Лише у минулому році відповідно до державної статистичної звітності за спрощеною процедурою було прийнято в експлуатацію 2985,2 тис. м2 житла, що становить 26,6 % від загального його обсягу.

Термін можливого застосування такої процедури, визначений пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", закінчився 31 грудня 2013 року.

Однак числення звернення громадян свідчать про необхідність продовження дії "будівельної амністії".

Слід зазначити, що статтею 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" для учасників "будівельної амністії" було установлено менш суворі вимоги щодо відповідальності за самочинне будівництво. Однак з початку цього року стаття 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення виключена, а пункт 2 частини другої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" втратив чинність. Тому зазначене питання потребує додаткового врегулювання.

Крім того, потребує врегулювання також можливість застосування спрощеного механізму проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж для нескладних об'єктів: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських (присадибних) будівель і споруд площею до 100 квадратних метрів. Для таких об'єктів пропонується передбачити проведення технічного обстеження в ході технічної інвентаризації, що дозволить зменшити часові і фінансові витрати на проходження відповідних процедур.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою законопроекту є продовження дії та удосконалення механізму прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якими, зокрема:

продовжити до 31 грудня 2015 року можливість застосування визначеного цим пунктом механізму прийняття в експлуатацію об'єктів, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт;

установити спрощений порядок проведення технічного обстеження будівельних конструкції та інженерних мереж для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських (присадибних) будівель і споруд площею до 100 квадратних метрів, передбачивши проведення такого обстеження в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті;

установити, що до власників (користувачів) земельної ділянки, які скористалися визначеним цим пунктом механізмом прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу об'єктів, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються, що стимулюватиме суб'єктів містобудівної діяльності до легалізації самочинно побудованих об'єктів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері правового регулювання є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із державного або місцевих бюджетів.

Можливі недонадходження до державного бюджету у зв'язку із незастосуванням до власників (користувачів) земельних ділянок, які вирішили відповідно до цього закону легалізувати самочинно побудовані об'єкти, будуть компенсовані шляхом сплати цими ж суб'єктами платежів при реєстрації прав власності на них (державного мита та плати за витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно). Крім того, в подальшому власниками цих об'єктів буде сплачуватися податок на нерухоме майно.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить продовжити дію та удосконалити механізм прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, що зніме соціальну напругу та скоротить часові і фінансові витрати на проходження відповідних процедур.

Реалізація його основних положень дозволить зменшити обсяги самочинного будівництва та забезпечити можливість реалізації права власності на побудовані без дозволу об'єкти.

 

Народний депутат України

О. В. Кужель

Опрос