Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" (относительно создания законодательных условий, направленных на недопущение уклонения заказчика от паевого участия в развитии инфраструктуры населенного пункта)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1044
Дата рассмотрения: 27.11.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (щодо створення законодавчих умов, направлених на недопущення ухилення замовника від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Статтею 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Водночас трапляються випадки, коли недобросовісні замовники не сплачують кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, але об'єкти будівництва все одно приймаються в експлуатацію. Це порушує законні інтереси територіальної громади, на користь якої має бути сплачено кошти пайової участі.

Саме тому законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" для того, щоб запровадити правила, направлені на недопущення ухилення замовника від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

2. Цілі, завдання, загальна характеристика і основні положення законопроекту

Цілі законопроекту - посилити захист інтересів територіальних громад шляхом ліквідації законодавчих прогалин, які дозволяють недобросовісним замовникам ухилятись від укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та від сплати згідно із цим договором коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Завдання законопроекту - доповнити чинне законодавство, зокрема, наступними положеннями.

1. Замовник має право виконувати будівельні роботи після сплати в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (крім випадків, коли будівництво об'єкту відповідно до частини 4 статті 40 цього Закону здійснюється без залучення замовника до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту).

2. Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові в разі, якщо до них станом на п'ятий робочий день з дня надходження декларації не надходило письмове повідомлення від органу місцевого самоврядування про те, що до місцевого бюджету надійшли в повному обсязі кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (крім випадків, коли будівництво об'єкту відповідно до частини 4 статті 40 цього Закону здійснюється без залучення замовника до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту). Якщо до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю станом на день надходження декларації про початок виконання будівельних робіт не надходило письмове повідомлення від органу місцевого самоврядування про те, що до місцевого бюджету надійшли в повному обсязі кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, то інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у день отримання декларації звертається до органу місцевого самоврядування із запитом щодо надання інформації стосовно надходження до місцевого бюджету в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (крім випадків, коли будівництво об'єкту відповідно до частини 4 статті 40 цього Закону здійснюється без залучення замовника до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту).

3. Підставою для відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт є не надходження (станом на десятий робочий день з дня реєстрації заяви, що подається для отримання дозволу) до органу державного архітектурно-будівельного контролю від органу місцевого самоврядування письмового повідомлення про те, що до місцевого бюджету надійшли в повному обсязі кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (крім випадків, коли будівництво об'єкту відповідно до частини 4 статті 40 цього Закону здійснюється без залучення замовника до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту). Якщо до органу державного архітектурно-будівельного контролю станом на день реєстрації заяви, що подається для отримання дозволу, не надходило письмове повідомлення від органу місцевого самоврядування про те, що до місцевого бюджету надійшли в повному обсязі кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, то орган державного архітектурно-будівельного контролю у день отримання цієї заяви звертається до органу місцевого самоврядування із запитом щодо надання інформації стосовно надходження до місцевого бюджету в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (крім випадків, коли будівництво об'єкту відповідно до частини 4 статті 40 цього Закону здійснюється без залучення замовника до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту).

4. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до початку виконання будівельних робіт (зараз - до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію) до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

5. Орган місцевого самоврядування не пізніше п'яти робочих днів з дня надходження до місцевого бюджету в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту письмово повідомляє орган державного архітектурно-будівельного контролю про те, що до місцевого бюджету надійшли в повному обсязі кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Орган місцевого самоврядування письмово повідомляє орган державного архітектурно-будівельного контролю про надходження/не надходження до місцевого бюджету в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не пізніше наступного дня після дня надходження від цього органу запиту щодо надання інформації стосовно надходження до місцевого бюджету в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

3. Стан нормативно-правової бази в даній сфері державного регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

В разі прийняття законопроекту реалізація його положень не потребуватиме внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не призведе до зміни показників бюджету.

Водночас можливі додаткові находження до місцевих бюджетів у зв'язку з тим, що в разі прийняття законопроекту будуть створені законодавчі умови, направлені на недопущення ухилення замовника від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

5. Очікувані соціально-економічні та інші наслідки застосування положень законопроекту після його прийняття

Запровадження змін, передбачених законопроектом, дозволить покращити ситуацію зі станом сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів. Це, в свою чергу, позитивно позначиться на розвитку населених пунктів, дозволить більш ефективно протидіяти недобросовісній конкуренції в сфері будівництва тощо.

Такі наслідки слід очікувати з огляду на викладені вище обґрунтування необхідності прийняття законопроекту, його цілі, завдання, основні положення.

 

Народний депутат України 

С. Г. Міщенко

Опрос