Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно отказа Украины от осуществления политики внеблоковости

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1014-3
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відмови України від здійснення політики позаблоковості"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Агресія Російської Федерації проти України, незаконна анексія нею Автономної Республіки Крим, ведення проти нашої держави так званої "гібридної війни", військове втручання у східних регіонах України, постійний військовий, політичний, економічний та інформаційний тиск з боку Росії зумовлюють необхідність пошуку більш дієвих гарантій незалежності, суверенітету, безпеки і територіальної цілісності України.

Позаблоковий статус України, який був закріплений у Законі України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", виявився неефективним у контексті убезпечення держави від зовнішньої агресії та тиску. Тривале перебування України у "сірій" буферній зоні між потужними системами колективної оборони є додатковим викликом для України.

Міжнародні зобов'язання стосовно поваги незалежності, суверенітету і недоторканості кордонів України, зокрема, передбачені у Меморандумі про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року ("Будапештський меморандум"), інших багатосторонніх та двосторонніх міжнародних договорах, стороною яких є Україна, не стали достатніми інструментами, здатними гарантувати зовнішню безпеку нашої держави.

Кардинально змінилось ставлення населення України до питання забезпечення безпеки держави. Протягом останнього часу у три - чотири рази збільшилась кількість громадян, які підтримують членство України в Організації Північноатлантичного договору.

У зв'язку з цим виникає нагальна потреба відмови від позаблокового статусу України, що дозволить повноцінно реалізувати пошук більш дієвих механізмів захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності держави з урахуванням незворотності законодавчо закріпленого зовнішнього курсу, спрямованого на набуття членства в Європейському Союзі.

2. Мета прийняття Закону

Метою проекту Закону є створення додаткового механізму забезпечення суверенітету, захисту територіальної цілісності та незалежності України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Законів України "Про основи національної безпеки України" та "Про засади внутрішньої та зовнішньої політики", відповідно до яких створюються законодавчі передумови для інтеграції України у євроатлантичний безпековий простір і забезпечення захисту територіальної цілісності України та її суверенітету.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про основи національної безпеки України" та "Про засади внутрішньої та зовнішньої політики".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить створити додаткові умови для гарантування безпеки, стабільності і сталого розвитку України в умовах вже існуючих та потенційних загроз територіальній цілісності та суверенітету держави.

 

Заступник Глави
Адміністрації Президента України

В. Чалий

Опрос