Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Имплементационного соглашения между Кабинетом Министров Украины и Организацией НАТО по поддержке (ОНП) о перезахоронении радиоактивных отходов, образовавшихся в результате выполнения военных программ бывшего СССР в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 27
Дата рассмотрения: 02.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про ратифікацію Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні"

1. Обґрунтування доцільності укладення акта

Проект Закону України "Про ратифікацію Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні" (далі - проект Закону України) розроблено відповідно до положень пункту "є" частини другої статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України" та виконання Доручення Президента України від 27.07.2012 N 11/2025 та Прем'єр-Міністра України від 01.08.2012 N 31268/1/1-12.

На території України є декілька об'єктів, на території яких у період між 1960 і 1990 роками Збройними Силами колишнього СРСР було захоронено радіоактивні відходи (далі - РАВ). Після 1991 року ці об'єкти передано Збройним Силам України, проте Україна не отримала жодної інформації щодо характеру та властивостей цих відходів.

На сьогодні на утриманні міністерств та інших органів державної влади, до сфери діяльності яких не входить зберігання РАВ, знаходяться 6 місць захоронення РАВ, зокрема:

4 могильники РАВ Міністерства оборони: 2 розташовані в АР Крим, 2 інших поблизу селищ Делятин в Івано-Франківській області та Цибулеве у Кіровоградській області;

могильник РАВ Державної прикордонної служби України, розташований на об'єкті "Вакуленчук" поблизу смт Вакуленчук Чуднівського району Житомирської області;

сховище радіоактивних відходів, розташоване на території Донецького казенного заводу хімічних виробів (м. Донецьк).

Радіоактивні відходи (з основними радіонуклідами 60Co, 137Cs і 90Sr) з невстановленим рівнем активності захороненні в приповерхневих сховищах. Деякі з цих джерел мають значну активність на рівні десятків, а можливо і сотень Кюрі. Точні обсяги радіоактивних відходів, а також інженерна конструкція відсіків для захоронення невідомі. Зараз місця захоронення перебувають під контролем власників об'єктів, що мають гарантувати їх фізичний захист.

В грудні 2011 року започаткований Трастовий фонд НАТО/ПЗМ щодо вилучення радіоактивних відходів та передачі їх до спеціальних підприємств Державної корпорації "Українське державне об'єднання "Радон" (далі - ДК "УкрДО "Радон").

24 липня 2013 року розпорядженням Кабінету Міністрів України N 577-р схвалено Імплементаційну угоду між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні (далі - Імплементаційна угода) та уповноважено Міністра екології та природних ресурсів України підписати зазначену Імплементаційну угоду.

Імплементаційну угоду підписано 8 лютого 2013 року в м. Капеллені та 18 вересня 2013 року в м. Брюссель.

Агенцію НАТО з підтримки наділено функціями виконавчого агента з боку ОНП для надання Україні допомоги при вилученні (перезахороненні) відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР та реалізації зазначеної Імплементаційної угоди.

З боку НАТО управління проектами, які будуть виконуватись в рамках Імплементаційної угоди, планується покласти на Федеративну Республіку Німеччина, як на провідну державу з її реалізації.

Державне агентство нестиме відповідальність за виконання Імплементаційної угоди та управління проектами з боку української сторони.

Виконання робіт здійснюватиметься на основі укладеного Контракту про надання послуг на виконання кожного проекту.

Згідно з Законом України "Про міжнародні договори України" Імплементаційна угода між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні підлягає ратифікації Верховною Радою України з метою виконання її положень у повному обсязі.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту Закону України є створення правових підстав для здійснення за рахунок міжнародної технічної допомоги країн - членів НАТО комплексу заходів перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР та реабілітації військових територій, на яких розташовані сховища радіоактивних відходів, у контексті загрози розповсюдження радіоактивних матеріалів, та зменшення негативного впливу радіоактивних відходів на навколишнє середовище та населення.

3. Правові аспекти

Нормативно-правова база:

Закон України "Про міжнародні договори України";

Імплементаційна угода між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні, підписана 18 вересня 2013 року в м. Брюссель;

Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування (ОМТЗО), підписаний 6 грудня 2001 року;

Законодавчі та нормативно-правові акти у сфері використання ядерної енергії, спрямовані на захист людини та навколишнього середовища від впливу іонізуючого випромінювання, а саме:

Закони України:

від 8 лютого 1995 року N 39/95-ВР "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку";

від 30 червня 1995 року N 225/95-ВР "Про поводження з радіоактивними відходами";

від 14 січня 1998 року N 15/98-ВР "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання";

від 19 жовтня 2000 року N 2064-III "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання";

від 17 вересня 2009 року N 516-VI "Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами";

постанови Кабінету Міністрів України:

від 2 червня 2003 року N 813 "Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу";

від 15 жовтня 2004 року N 1373 "Про затвердження Положення про Порядок здійснення перевезення радіоактивних матеріалів територією України";

розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2009 N 990-р "Про схвалення Стратегії щодо поводження з радіоактивними відходами в Україні";

розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 N 577-р "Про схвалення Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні".

Прийняття Закону України не потребує змін чинного законодавства України та прийняття нових нормативно-правових актів.

Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України дозволить виконати положення Імплементаційної угоди для здійснення комплексу заходів щодо реабілітації територій, на яких розташовані сховища радіоактивних відходів, та перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР, з метою контролю потенційного розповсюдження радіоактивних відходів та зменшення негативних екологічних наслідків.

Всі роботи щодо перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР, планується профінансувати на 100 % за рахунок ОНП.

Роботи виконуватимуться в декілька етапів.

Внесок ОНП на першому етапі складатиме близько 508,0 тис. євро (5,588 тис. грн.), обсяг виділення коштів на наступні етапи в рамках Трастового фонду НАТО/ПЗМ з боку ОНП буде залежить від успішного виконання заходів першого етапу проекту. Перший етап - ліквідація могильника РАВ Держприкордонслужби, який знаходиться на об'єкті "Вакуленчук".

Відповідно до пункту 5.1 Імплементаційної угоди товари, обладнання, техніка та інше майно, а також послуги, що надаватимуться та використовуватимуться в рамках цієї Імплементаційної угоди, перелік яких попередньо узгоджено Сторонами, незалежно від того, чи вони імпортуватимуться, експортуватимуться, купуватимуться чи іншим чином використовуватимуться в Україні, планується звільнити від будь-яких тарифів, додаткових оплат, мит, ввізного мита, мита на експорт та іншого подібного оподаткування в Україні.

4. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено без зауважень Міністерством фінансів України, Міністерством оборони України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством закордонних справ України, Міністерством юстиції України та Державною прикордонною службою України.

5. Регіональний аспект

Прийняття проекту Закону України позитивно вплине на розвиток адміністративно-територіальних одиниць.

Надання міжнародної фінансової допомоги суттєво покращить стан радіаційної безпеки; зменшить негативний вплив радіоактивних відходів на навколишнє середовище та населення; дасть можливість вилучити з регіонів радіоактивні відходи та перезахоронити їх на спеціалізованих підприємствах, провести реабілітацію територій, на яких розташовано сховища радіоактивних відходів та зменшить рівень соціально-психологічної напруги в регіонах, пов'язаної з розташуванням існуючих місць зберігання радіоактивних відходів.

6. Запобігання дискримінації

Проект Закону України розміщено на веб-сайті Державного агентства України з управління зоною відчуження для проведення громадськими організаціями, фізичними та юридичними особами громадської антидискримінаційної експертизи в рамках публічного громадського обговорення проектів нормативно-правових актів.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України 23 вересня 2013 року розміщено на веб-сайті Державного агентства України з управління зоною відчуження для проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України про ратифікацію Імплементаційної угоди не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація акта не впливатиме на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України:

створить правові підстави для здійснення комплексу заходів реабілітації військових територій, на яких розташовано сховища радіоактивних відходів, та перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні;

ліквідує загрозу розповсюдження цих радіоактивних матеріалів, зменшить негативний вплив радіоактивних відходів на навколишнє середовище та населення.

 

Міністр екології та
природних ресурсів України 

І. А. Шевченко

Опрос