Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Меморандума о взаимопонимании между Украиной и Европейским полицейским офисом относительно установления защищенной линии связи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.05.2015 № 25
Дата рассмотрения: 27.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект акта розроблено Міністерством внутрішніх справ України з метою ратифікації Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку (далі - Меморандум) та забезпечення набрання ним чинності.

Ратифікація вказаного Меморандуму викликана необхідністю вжиття подальших заходів щодо посилення міжнародного співробітництва у сфері боротьби зі злочинністю і засвідчить послідовність дій України щодо запровадження дієвих механізмів такої співпраці.

Набуття чинності Меморандумом зробить можливим установлення в Національному контактному пункті по взаємодії з Європейським поліцейським офісом захищеного каналу зв'язку "SIENA" між Україною та Європолом і здійснення обміну інформацією через цей канал на підставі Угоди про стратегічне співробітництво (набрала чинності 16 листопада 2010 року). Це стане важливою і необхідною передумовою подальшого вдосконалення співробітництва шляхом укладання в майбутньому Угоди про оперативне співробітництво, яка визначатиме порядок обміну інформацією щодо конкретних кримінальних розслідувань, у тому числі - персональних даних. Питання укладення Угоди між Україною та Європолом про оперативне співробітництво включене Європейською Комісією до Плану дій для України з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.

На сьогодні захищений канал зв'язку Європолу "SIENA" встановлено в усіх державах-членах ЄС, а також так званих Третіх Сторонах - країнах-не членах ЄС (Австралія, Канада, Сполучені Штати Америки, Ісландія, Норвегія, Монако, Швейцарія, Туреччина, Албанія, Боснія і Герцеговина, Хорватія, Колишня Югославська Республіка Македонія, Молдова) та міжнародних організаціях (Євроюст, Інтерпол, Європейський банк, Міжнародна митна організація, Міжнародний моніторинговий центр з наркотиків та наркозалежності), з якими Європейським поліцейським офісом укладено угоди про стратегічне та оперативне співробітництво.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України" Меморандум підлягає ратифікації протягом шести місяців з дня його підписання.

Підписання Меморандуму Українською Стороною відбулося 11 березня цього року в м. Києві, а Стороною Європолу - 19 березня цього року в м. Гаага.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою акта є схвалення пропозиції щодо ратифікації Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку.

3. Правові аспекти

Проект акта розроблено з дотриманням вимог Закону України від 29 червня 2004 року N 1906-IV "Про міжнародні договори України", Регламенту Верховної Ради України, Указу Президента України від 30 березня 1995 року N 270/95 "Про затвердження Положення про порядок роботи з законопроектами та іншими документами, що вносяться Президентом України на розгляд Верховної Ради України" та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 805-р стосовно вжиття вичерпних заходів до укладення Угоди про оперативне співробітництво між Україною та Європейським поліцейським офісом, у зв'язку із розвитком положень Угоди між Україною та Європейським поліцейським офісом про стратегічне співробітництво.

Прийняття запропонованого акта не потребуватиме внесення змін до чинного законодавства.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку" не впливає на видаткову та/або доходну частину державного чи місцевих бюджетів та не потребуватиме витрат з Державного бюджету України.

Виконання вказаного Меморандуму потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

Відповідно до статті 4 (пункт 4) Меморандуму щомісячні експлуатаційні витрати на захищену лінію зв'язку розподіляються між Сторонами навпіл, тобто кожна Сторона сплачує 50 % від вартості (Європол буде сплачувати наперед всі щомісячні експлуатаційні витрати. МВС відшкодовуватиме 50 % від щомісячних фактично понесених експлуатаційних витрат згідно з виставленим Європолом рахунком на щоквартальній основі згідно з Фінансовими Правилами Європолу).

За інформацією провайдера Європолу "T-systems" станом на 06.01.2015 щомісячні витрати за використання лінії відповідно до тарифів складали 574,04 Євро. Ураховуючи, що 50 % цих витрат покриватимуться Європолом, Українська Сторона за користування мережею сплачуватиме щомісячно 287,02 Євро. Витрати зі встановлення захищеної лінії покриваються Європолом. Європейський поліцейський офіс здійснює закупки всіх товарів та послуг, необхідних для встановлення, уведення в дію та експлуатації захищеної лінії зв'язку.

Також, відповідно до статті 4 (пункт 6) Меморандуму всі предмети імпорту та, у разі потреби, експорту Європолу повинні мати можливість безперешкодно доставлятись до або вивозитись з України, не підпадаючи під митні, імпортні або експортні збори, повинності, ПДВ або податки аналогічного характеру. Таке виключення застосовується лише до ввозу або вивозу товарів, пов'язаних з обладнанням, що постачається або повертається, та/або сервісом, що надається Європолом відповідно до Меморандуму.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України "Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку" погоджено без зауважень Генеральною прокуратурою України, Міністерством фінансів України, Міністерством економіки України, Службою безпеки України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державною фіскальною службою України, Державною службою фінансового моніторингу України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України та Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також із зауваженнями, які враховано Міністерством закордонних справ України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону України відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Акт не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

У проекті Закону України відсутні положення щодо впливу його реалізації на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Україною та Європейським поліцейським офісом щодо встановлення захищеної лінії зв'язку" створить правові підстави для набрання чинності Меморандумом, що засвідчить прагнення нашої держави до поглиблення практичної взаємодії з європейськими інституціями та сприятиме зусиллям України в боротьбі з транскордонною злочинністю на національному та міжнародному рівнях.

 

Міністр
внутрішніх справ України

А. Б. Аваков

Опрос