Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О предупреждении финансовой катастрофы и создании предпосылок для экономического роста в Украине" (относительно возобновления перерасчета пенсий и ее повышения до уровня увеличения заработной платы за предыдущий год с учетом уровня инфляции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.10.2014 № 5179
Дата рассмотрения: 17.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (щодо відновлення перерахунку пенсій та її підвищення до рівня збільшення заробітної плати за попередній рік з урахуванням рівня інфляції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

2014 рік виявився вкрай важким практично для усіх верст українського суспільства.

Замороження нібито "антикризовими ініціативами" Уряду усіх соціальних стандартів і гарантій призвело до того, що мінімальна пенсія (яка є базисом для розрахунку пенсій практично усіх категорій громадян) до кінця 2014 року становитиме лише 949 гривень, хоча за прийнятим у січні п. р. Державним бюджетом України на 2014 рік вона мала зрости на 6,8 % і з 1 жовтня становити 1014 грн. (або в еквіваленті 127 доларів).

Натомість більш ніж 16-ти відсоткова інфляція та 62-відсоткова девальвація національної валюти тільки за 9 місяців 2014 року фактично зменшили пенсії українців удвічі.

При цьому було на невизначений період ("до стабілізації економічної ситуації в країні") зупинено дію частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 49 - 51, ст. 376; 2014 р., N 11, ст. 135), яка передбачала, що щороку починаючи з 1 березня у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік…

Водночас стрімко зростають ціни на продукти першої необхідності - приміром, протягом січня - вересня ціни на рис збільшились на 69 %, яйця курячі - на 44,3 %, курятину - на 38,3 %, борошно - на 33,5 %, свинину - на 33,4 %, цукор - на 31,4 %, хліб пшеничний - на 29,4 %, гречку - на 28,7 %, макарони - на 26,9 %...

Підвищення на вимогу МВФ тарифів на природний газ для населення у середньому на 56 % (з 1 травня 2014 року) та теплопостачання на 40 % (з 1 липня 2014 року) "дало старт" перегляду у бік збільшення й інших комунальних тарифів: з 1 червня тарифи на електроенергію підвищені на 10 %, з 1 липня тарифи на водопостачання - у середньому на 84 %, а на водовідведення - на 105 % (без хоча б мінімального поліпшення при цьому якості послуг). У результаті платіж середнього домогосподарства з централізованим опаленням у середньому зросте на 40 - 47 %, домогосподарства з індивідуальним опаленням - на 45 - 60 %.

Через подорожчання нафтопродуктів у 1,5 - 2 рази збільшили тарифи маршрутні автобусні перевізники (які обслуговують пенсіонерів на платній основі). Для сільської місцевості, яка не має альтернативного безкоштовного транспорту - це є дуже чутливим фактором.

З вересня 2014 року вчергове зросли тарифи на послуги стаціонарного зв'язку (основний користувач яких - люди похилого віку).

У цих умовах українські пенсіонери опинились за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання.

З метою їх невідкладної соціальної підтримки і захисту й пропонується прийняти зазначений законопроект.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є відновлення дії норми (яку було запроваджено у 2003 році), яка передбачала, що щороку починаючи з 1 березня у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

3. Правові аспекти

Відносини у даній галузі регулюються Конституцією України, Житловим кодексом, законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами України.

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить:

відновити дію соціально важливої норми, згідно якої щороку починаючи з 1 березня у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік;

поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливої категорії громадян - пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування; посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації.

Таким чином, враховуючи коло охоплюваних осіб - прийняття цього законопроекту матиме значні позитивні правові та соціально-економічні наслідки.

 

Народні депутати України:

Шуфрич Н. І.

Бахтеєва Т. Д.

Опрос