Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О неотложных мерах по защите прав граждан в условиях резкого повышения цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.10.2014 № 5178-1
Дата рассмотрения: 24.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян в умовах різкого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Замороження усіх соціальних стандартів і гарантій у 2014 році призвело до різкого зубожіння багатьох українських родин.

Більш ніж 16-тивідсоткова інфляція та 62-відсоткова девальвація національної валюти тільки за 9 місяців 2014 року фактично зменшили розміри доходів українців удвічі.

Стрімко зростають ціни на продукти першої необхідності - приміром, протягом січня - вересня ціни на рис збільшились на 69 %, яйця курячі - на 44,3 %, курятину - на 38,3 %, борошно - на 33,5 %, свинину - на 33,4 %, цукор - на 31,4 %, хліб пшеничний - на 29,4 %, гречку - на 28,7 %, макарони - на 26,9 %...

Через подорожчання нафтопродуктів у 1,5 - 2 рази збільшили тарифи маршрутні автобусні перевізники (які обслуговують пенсіонерів на платній основі). Для сільської місцевості, яка не має альтернативного безкоштовного транспорту - це є дуже чутливим фактором.

З вересня 2014 року вчергове зросли тарифи на послуги стаціонарного зв'язку (основний користувач яких - люди похилого віку).

Підвищення на вимогу МВФ тарифів на природний газ для населення у середньому на 56 % (з 1 травня 2014 року) та теплопостачання на 40 % (з 1 липня 2014 року) "дало старт" перегляду у бік збільшення й інших комунальних тарифів: з 1 червня тарифи на електроенергію підвищені на 10 %, з 1 липня тарифи на водопостачання - у середньому на 84 %, а на водовідведення - на 105 % (без хоча б мінімального поліпшення при цьому якості послуг). У результаті платіж середнього домогосподарства з централізованим опаленням у середньому зросте на 40 - 47 %, домогосподарства з індивідуальним опаленням - на 45 - 60 %.

На сході України ніхто не зняв з громадян обов'язку оплачувати комунальні платежі навіть в умовах, коли вони фізично ними не користувались (у зоні АТО значна частина будинків протягом тривалого часу залишається без води, світла, газу).

У комплексі зі зростанням заборгованості з виплати зарплати майже удвічі (з 753 млн. грн. на початку року до 1424,4 млн. грн. на 1 вересня) це вкрай ускладнює можливості громадян оплачувати комунальні платежі.

Слід також розуміти, що нові тарифи навряд чи "потягнуть" більш ніж 13 млн. пенсіонерів (чия пенсія заморожена на рівні грудня 2013 року), майже пів мільйона тільки зареєстрованих безробітних, понад 400 тисяч вимушених переселенців.

Ураховуючи, що станом на 1.09.2014 українці мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у майже 11,2 млрд. грн. - усе це створює високі ризики "нової хвилі" неплатежів, і - відповідно - заходу протидії з боку держави у виді конфіскації житла громадян у погашення боргів.

На запобіганню поглиблення соціальної кризи і забезпечення реалізації конституційного права на достатній рівень життя спрямований даний законопроект.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою цього Закону є забезпечення соціального захисту найбільш вразливих верств населення (насамперед тих людей, чий дохід безпосередньо залежить від встановленого рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму; які зазнали величезних втрат внаслідок проведення АТО; які у результаті проведення АТО стали вимушеними переселенцями і не можуть користуватись своїм житлом тощо).

Законопроектом передбачено з дня замороження усіх соціальних стандартів і гарантій, які призвели до скорочення низки виплат соціального характеру (27.03.2014) ввести мораторій на:

підвищення для споживачів - фізичних осіб цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, визначені у Законі України "Про житлово-комунальні послуги" (Відомості Верховної Ради України, 2004, N 47, ст. 514);

нарахування на споживачів - фізичних осіб пені та інших штрафних санкцій за несплату (несвоєчасну оплату) житлово-комунальних послуг;

стягнення зі споживачів - фізичних осіб заборгованості за раніше спожиті житлово-комунальні послуги, пені та інших штрафних санкцій за несплату (несвоєчасну оплату) житлово-комунальних послуг;

примусове відключення споживачів - фізичних осіб від мереж житлово-комунальних послуг у зв'язку з заборгованістю за оплату таких послуг, пені, інших штрафних санкцій,

застосування примусової реалізації житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), належного споживачам - фізичним особам.

Законом усі рішення з підвищення комунальних тарифів визнаються недійсними з моменту їх ухвалення і такими, що не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю.

Окрім цього, пропонується звільнити від комунальних платежів: мешканців, чиї будинки знищені чи пошкоджені у ході АТО; осіб, які не можуть користуватися своїм житлом та комунальними послугами, оскільки вони нині є вимушеними переселенцями. Порядок визначення адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких проводиться антитерористична операція, громадян та об'єктів, на яких поширюється дія цієї статті Закону встановлюватиметься Кабінетом Міністрів України.

Мораторій діятиме до стабілізації економічної ситуації в країні та повного погашення заборгованості з виплати заробітної плати, стипендій, інших грошових виплат (у тому числі заборгованості, що утворилась унаслідок проведення антитерористичної операції та території Донецької та Луганської областей).

3. Правові аспекти

Відносини у даній галузі регулюються Конституцією України, Житловим кодексом, законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами України.

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить знизити соціальну напругу у суспільстві, спричинену різким підвищенням ціні тарифів на житлово-комунальні послуги, забезпечити належний захист найбільш вразливих верств населення (насамперед - ветеранів, пенсіонерів, інвалідів, багатодітних сімей, інших осіб, чий дохід залежить від встановленого рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму), підвищити ефективність реалізації конституційного права громадян на житло та на достатній життєвий рівень.

 

Народний депутат України

М. М. Рудьковський (посвідчення N 431)

Опрос