Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О ценах и ценообразовании" (относительно защиты прав граждан в условиях резкого повышения цен на социально значимые продовольственные товары)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.10.2014 № 5177-1
Дата рассмотрения: 24.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про ціни та ціноутворення" (щодо захисту прав громадян в умовах різкого підвищення цін на соціально значущі продовольчі товари)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Замороження усіх соціальних стандартів і гарантій у 2014 році призвело до різкого зубожіння багатьох українських родин.

Більш ніж 16-тивідсоткова інфляція та 62-відсоткова девальвація національної валюти тільки за 9 місяців 2014 року фактично зменшили розміри доходів українців удвічі.

Підвищення на вимогу МВФ тарифів на природний газ для населення у середньому на 56 % (з 1 травня 2014 року) та теплопостачання на 40 % (з 1 липня 2014 року) "дало старт" перегляду у бік збільшення й інших комунальних тарифів: з 1 червня тарифи на електроенергію підвищені на 10 %, з 1 липня тарифи на водопостачання - у середньому на 84 %, а на водовідведення - на 105 % (без хоча б мінімального поліпшення при цьому якості послуг). У результаті платіж середнього домогосподарства з централізованим опаленням у середньому зросте на 40 - 47 %, домогосподарства з індивідуальним опаленням - на 45 - 60 %.

Підвищуються тарифи та транспортні та телекомунікаційні послуги.

Стрімко зростають ціни на продукти першої необхідності - приміром, протягом січня-вересня ціни на рис збільшились на 69 %, яйця курячі - на 44,3 %, курятину - на 38,3 %, борошно - на 33,5 %, свинину - на 33,4 %, цукор - на 31,4 %, хліб пшеничний - на 29,4 %, гречку - на 28,7 %, макарони - на 26,9 %.

У цих умовах особливу тривогу викликають настійливі ініціативи урядовців щодо суттєво зменшення обсягів державного цінового регулювання на продовольчі товари першої необхідності.

Для запобігання зменшенню впливу державної влади на регулювання цін на продовольчі товари першої необхідності пропонується прийняти зазначений законопроект.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є забезпечення неухильної реалізації конституційного права на достатній рівень життя (зокрема - на достатнє харчування), гарантованого статтею 48 Конституції України.

Законопроектом передбачається визначити об'єктами державного цінового регулювання:

дитяче харчування;

борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту;

борошно житнє обдирне;

хліб і хлібобулочні вироби;

макаронні вироби;

крупи;

яловичину, свинину;

м'ясо курей;

ковбасні вироби варені;

молоко коров'яче;

сир кисломолочний;

сметану;

масло вершкове;

яйця курячі;

цукор білий.

Державне регулювання цін запроваджується через визначення граничних рівнів рентабельності виробництва, торговельних надбавок (націнок) та постачальницько-збутових надбавок (постачальницької винагороди) до оптово-відпускної ціни виробника (митної вартості); граничних рівнів оптово-відпускних та роздрібних цін.

Перегляд граничних рівнів рентабельності виробництва, торговельних надбавок (націнок) та постачальницько-збутових надбавок (постачальницької винагороди) до оптово-відпускної ціни виробника (митної вартості); граничних рівнів оптово-відпускних та роздрібних цін може здійснюватись виключно у разі та з ув'язкою до величини перегляду мінімального рівня заробітної плати та/або прожиткового мінімуму на одну особу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3. Правові аспекти

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти:

Конституція України;

Закон України "Про ціни та ціноутворення".

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить:

забезпечити неухильну реалізацію конституційного права на достатній рівень життя (зокрема - на достатнє харчування), гарантованого статтею 48 Конституції України;

посилити контроль над нині некерованим зростанням цін на основні соціально значущі продовольчі товари - дитяче харчування; борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту; борошно житнє обдирне; хліб і хлібобулочні вироби; макаронні вироби; крупи; яловичину, свинину; м'ясо курей; ковбасні вироби варені; молоко коров'яче; сир кисломолочний; сметану; масло вершкове; яйця курячі; цукор білий;

переглядати ціни на вищезгадані соціальні товари виключно у разі та з ув'язкою до величини перегляду мінімального рівня заробітної плати та/або прожиткового мінімуму на одну особу;

поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливих категорій громадян в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації.

 

Народний депутат України

М. М. Рудьковський (посвідчення N 431)

Опрос