Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" относительно обеспечения надлежащей организации и проведения голосования

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2014 № 5142
Дата рассмотрения: 08.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо забезпечення належної організації та проведення голосування"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Стаття 5 Конституції України проголошує, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Однією із форм безпосередньої демократії є вибори (стаття 69 Основного Закону держави), в процесі яких громадяни України реалізують закріплене статтею 38 Конституції України право обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Гарантією реалізації цього права є проведення чесних та прозорих виборів, які забезпечують вільне волевиявлення громадян України.

Держава повинна сприяти у реалізації виборчих прав громадян у такий спосіб, щоб забезпечити їх непорушність, рівність та реалізацію.

Організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92 Конституції України).

Так, організація підготовки та проведення виборів народних депутатів України регламентується Законом України "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України головним обов'язком держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Забезпечення прав і свобод, крім усього іншого, потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод.

Станом на сьогоднішній день досить гостро стоїть питання щодо необхідності проведення позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року у повній відповідності до європейських стандартів і забезпечення можливості громадянам України реалізувати гарантовані Конституцією України виборчі права.

Тому потребує негайного вирішення питання забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України з числа військовослужбовців та осіб начальницького чи рядового складу, які на період проведення позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року перебуватимуть за межами постійної дислокації військових частин (формувань) у зв'язку з виконанням ними завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування їх підрозділів, включаючи громадян України, призваних на військову службу у зв'язку з проведенням мобілізації.

2. Цілі й завдання законопроекту.

Метою законопроекту є забезпечення на законодавчому рівні належної організації та проведення голосування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в частині реалізації конституційних прав і свобод військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, які виконують завдання у визначених районах поза пунктами постійної дислокації військових частин.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Проектом Закону пропонується надати можливість проголосувати виборцям з числа військовослужбовців та осіб начальницького чи рядового складу, які перебувають у зв'язку з виконанням завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування їх підрозділів у визначених районах поза пунктами постійної дислокації військових частин, а також можливості отримання ними виборчого бюлетеня для голосування у місцях виконання завдань за призначенням на підставі особистих посвідчень та військових квитків.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

У відповідній сфері правових відносин діють:

Конституція України;

Закон України "Про вибори народних депутатів України";

Закон України "Про Центральну виборчу комісію";

Закон України "Про Державний реєстр виборців".

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат бюджетних коштів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про вибори народних депутатів України" дозволить забезпечити на законодавчому рівні право вільного волевиявлення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, які на період проведення позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року перебуватимуть за межами постійної дислокації військових частин (формувань) у зв'язку з виконанням завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування їх підрозділів.

 

Народний депутат України

О. І. Кузьмук (реєстр. N 041)

Опрос