Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно некоторых вопросов наследования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2014 № 5141
Дата рассмотрения: 08.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо деяких питань спадкування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Оформлення права на спадщину для мешканців сільських населених пунктів зараз є занадто обтяжливим, чим справедливо обурена величезна кількість громадян.

Так чинне законодавство у більшості випадків не надає можливості мешканцям сільських населених пунктів оформити право на спадщину за місцем свого проживання. Адже зараз оформлення права на спадщину здійснюють нотаріуси, яких у більшості випадків в селі взагалі немає. А оформлення права на спадщину у сільській раді чинним законодавством не передбачено. Внаслідок цього мешканці сільських населених пунктів мають витратити багато часу та грошей для оформлення права на спадщину. Ці самі проблеми стосуються і питання проведення державної реєстрації прав спадкоємців у сільських населених пунктах на успадковане ними нерухоме майно. Вирішити ці проблеми покликаний цей законопроект шляхом надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування сільських населених пунктів.

Також законопроектом пропонується скасувати обов'язкове проведення оцінки майна у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення (до таких спадкоємців, зокрема, належать діти спадкодавця, онуки, рідні брати та сестри, той з подружжя, який його пережив, батьки тощо), а також у випадку спадкування спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою податку.

При цьому передбачається, що в разі його прийняття норми, якими передбачається скасувати обов'язкову оцінку майна при спадкуванні, набудуть чинності вже на наступний день після офіційного опублікування Закону, а норми щодо надання повноважень органам місцевого самоврядування щодо оформлення права на спадщину та щодо реєстрації прав на успадковане мешканцями сільських населених пунктів нерухоме майно - з 1 січня 2016 року.

2. Цілі, завдання, загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект покликаний спростити процедуру оформлення спадщини та реєстрації прав спадкоємців на успадковане ними нерухоме майно (насамперед, у сільських населених пунктах). Для цього передбачається надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування сільських населених пунктів.

Також законопроектом пропонується скасувати обов'язкове проведення оцінки майна у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення (до таких спадкоємців, зокрема, належать діти спадкодавця, онуки, рідні брати та сестри, той з подружжя, який його пережив, батьки тощо), а також у випадку спадкування спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою податку.

При цьому законопроектом передбачається, що в разі його прийняття норми, якими передбачається скасувати обов'язкову оцінку майна при спадкуванні, набудуть чинності вже на наступний день після офіційного опублікування Закону, а норми щодо надання повноважень органам місцевого самоврядування щодо оформлення права на спадщину та щодо реєстрації прав на успадковане мешканцями сільських населених пунктів нерухоме майно - з 1 січня 2016 року (оскільки раніше при обговоренні відповідних питань Міністерство юстиції України та народні депутати наполягали на тому, щоб було надано саме такий строк для забезпечення певної підготовки до початку процесу оформлення права на спадщину органами місцевого самоврядування та здійснення ними реєстрації прав спадкоємців на успадковане ними нерухоме майно: потрібен певний час для відповідного навчання, стажування працівників сільських рад, для розроблення та надання Міністерством юстиції України відповідних методичних рекомендацій, для підготовки відповідних робочих місць у сільських радах тощо).

Законопроектом передбачається запровадити ці довгоочікувані суспільством законодавчі новели шляхом внесення змін і доповнень до Цивільного кодексу України, до Закону України "Про нотаріат", Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

3. Стан нормативно-правової бази в даній сфері державного регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про нотаріат", Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В разі прийняття законопроекту реалізація його положень не потребуватиме внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не призведе до зміни показників бюджету.

5. Очікувані соціально-економічні та інші наслідки застосування положень законопроекту після його прийняття

Запровадження змін, передбачених законопроектом, спростить оформлення громадянами свого права на спадщину та реєстрацію спадкоємцями прав на успадковане ними нерухоме майно, зробивши відповідні послуги більш доступними для громадян; зменшить часові та грошові витрати громадян на оформлення права на спадщину та на реєстрацію прав на успадковане нерухоме майно; дозволить органам місцевого самоврядування у сільських населених пунктах надавати більше гостро необхідних послуг мешканцям цих населених пунктів, покращивши комфортність проживання у сільській місцевості; тощо.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос