Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2014 год" (относительно повышения уровня социальной защиты пенсионеров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.10.2014 № 5135
Дата рассмотрения: 06.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (щодо підвищення рівня соціального захисту пенсіонерів)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

2014 рік виявився вкрай важким практично для усіх верст українського суспільства.

Замороження нібито "антикризовими ініціативами" Уряду усіх соціальних стандартів і гарантій призвело до того, що мінімальна пенсія (яка є базисом для розрахунку пенсій практично усіх категорій громадян) до кінця 2014 року становитиме лише 949 гривень, хоча за прийнятим у січні п. р. Державним бюджетом України на 2014 рік вона мала зрости на 6,8 % і з 1 жовтня становити 1014 грн. (або в еквіваленті 127 доларів).

Натомість майже 13-відсоткова інфляція та 62-відсоткова девальвація національної валюти тільки за 8 місяців 2014 року фактично зменшили пенсії українців удвічі.

Продовжують стрімко зростати ціни на продукти першої необхідності - приміром, протягом січня - серпня ціни на рис збільшились на 69 %, яйця курячі - на 44,3 %, курятину - на 38,3 %, борошно - на 33,5 %, свинину - на 33,4 %, цукор - на 31,4 %, хліб пшеничний - на 29,4 %, гречку - на 28,7 %, макарони - на 26,9 %...

Підвищення на вимогу МВФ тарифів на природний газ для населення у середньому на 56 % (з 1 травня 2014 року) та теплопостачання на 40 % (з 1 липня 2014 року) "дало старт" перегляду у бік збільшення й інших комунальних тарифів: з 1 червня тарифи на електроенергію підвищені на 10 %, з 1 липня тарифи на водопостачання - у середньому на 84 %, а на водовідведення - на 105 % (без хоча б мінімального поліпшення при цьому якості послуг). У результаті платіж середнього домогосподарства з централізованим опаленням у середньому зросте на 40 - 47 %, домогосподарства з індивідуальним опаленням - на 45 - 60 %.

Через подорожчання нафтопродуктів у 1,5 - 2 рази збільшили тарифи маршрутні автобусні перевізники (які обслуговують пенсіонерів на платній основі). Для сільської місцевості, яка не має альтернативного безкоштовного транспорту - це є дуже чутливим фактором.

З вересня 2014 року вчергове зросли тарифи на послуги стаціонарного зв'язку (основний користувач яких - люди похилого віку).

У цих умовах українські пенсіонери опинились за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання.

З метою їх невідкладної соціальної підтримки і захисту й пропонується прийняти зазначений законопроект.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є підвищення вдвічі (з урахуванням вищевикладених аргументів і факторів) мінімального розміру пенсій та забезпечення невідкладного (протягом одного місяця) перерахунку пенсій для усіх їх отримувачів відповідно до згаданого підвищення.

3. Правові аспекти

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти:

Конституція України;

Закони України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та деякі інші спеціальні закони щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого законопроекту не потребує додаткових видатків Державного бюджету України. Доручити Пенсійному фонду України здійснити перерозподіл видатків у розмірі, що дорівнюватимуть різниці між новими розмірами пенсійного забезпечення з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, та діючими розмірами пенсійного забезпечення.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить: поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливої категорії громадян - пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування; посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації.

Таким чином, враховуючи коло охоплюваних осіб - прийняття цього законопроекту матиме значні позитивні правові та соціально-економічні наслідки.

 

Народні депутати України 

Т. Д. Бахтеєва
Н. І. Шуфрич 

Опрос