Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 21 Закона Украины "О государственной тайне" (относительно режимно-секретных органов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.10.2014 № 5130
Дата рассмотрения: 03.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 21 Закону України "Про державну таємницю"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення зміни до статті 21 Закону України "Про державну таємницю" (далі - проект Закону) розроблено Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на виконання пропозиції Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони від 11.04.2014 N 04-25/19-308.

2. Мета і шляхи її досягнення

Верховною Радою України 27 березня 2014 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення проведення мобілізації" N 1169-VII, підпунктом другим пункту чотири частини першої якого вносяться зміни до Закону України "Про державну таємницю", а саме текст частини третьої статті 21 цього Закону викладено в такій редакції:

"До складу режимно-секретного органу входять підрозділи режиму, криптографічного, технічного захисту інформації, секретного діловодства та інші підрозділи, що безпосередньо забезпечують охорону державної таємниці, залежно від специфіки діяльності державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації".

Статтею 18 Закону України "Про державну таємницю" визначено основні організаційно-правові заходи щодо охорони державної таємниці, серед яких поряд з режимом секретності визначені окремо технічний та криптографічний захист секретної інформації. Це встановлює їх однаковими за важливістю і статусом, але різними за характером виконуваних робіт. Тому вони визначені як окремі заходи, що впроваджуються з метою охорони державної таємниці.

Включення до складу режимно-секретних органів підрозділів технічного захисту інформації призводить до покладання на них лише завдань із забезпечення технічного захисту секретної інформації, залишаючи поза увагою заходи з технічного захисту іншої інформації з обмеженим доступом або інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом.

Підрозділи криптографічного захисту інформації - це окремі структурні підрозділи державних органів, підприємств, установ та організацій, які підпорядковані їх керівнику і призначені для забезпечення безпеки криптографічного захисту секретної інформації з використанням державних шифрів. В них забезпечується особливий порядок поводження з шифрами і засобами криптографічного захисту секретної інформації додатково до вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці. Діяльність такого окремого структурного підрозділу організації в інших державах також нормативно закріплена національним законодавством.

Введення підрозділів криптографічного захисту інформації до складу режимно-секретного органу призведе до того, що фактично на режимно-секретні органи будуть додатково покладені не визначені законодавством про охорону державної таємниці функції і безпідставно значно розшириться коло осіб, які матимуть доступ до державних шифрів.

Крім того, питання складу та порядку функціонування режимно-секретних органів у мирний час та в умовах особливого періоду врегульовані законодавством у сфері охорони державної таємниці.

Пропозиція щодо зміни статті 21 Закону України "Про державну таємницю" щодо складу режимно-секретного органу не погоджувалася з Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, яка на підставі статей 3 та 5 Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань організації спеціального зв'язку та захисту інформації та виконує завдання щодо участі у формуванні та реалізації державної політики у сфері криптографічного захисту інформації, визначення вимог і порядку створення та розвитку систем криптографічного захисту інформації, здійснення державного контролю за станом криптографічного та технічного захисту інформації.

У зв'язку з цим, проектом Закону передбачається відкоригувати норму щодо уточнення складу режимно-секретних органів та повернутися до попередньої редакції частини третьої статті 21 до Закону України "Про державну таємницю".

3. Правові аспекти

Правовими підставами розроблення проекту Закону є:

Закон України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України";

Закон України "Про державну таємницю".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація норм проекту Закону не призведе до додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено без зауважень Службою безпеки України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міністерством фінансів України. Проект Закону погоджено із зауваженням Міністерством юстиції України, яке враховано.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6-1. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

Проект Закону не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується трудових відносин або соціального захисту громадян.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити належну реалізацію заходів криптографічного і технічного захисту секретної інформації в державних органах влади, на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності згідно чинного законодавства.

 

Голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 

В. Звєрєв

Опрос