Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О морских портах Украины" относительно недопущения хищения государственного имущества, гарантирования Конституционных прав граждан Украины, соблюдения их социальных, трудовых прав и права на собственность

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.10.2014 № 5128
Дата рассмотрения: 03.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про морські порти України" щодо недопущення розграбовування державного майна, гарантування Конституційних прав громадян України, дотримання їх соціальних, трудових прав та права на власність"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В Україні гарантується право кожної особи на працю та на власність. Держава повинна забезпечувати дотримання усього спектру прав громадян України, що гарантуються їм Основним законом.

На практиці ж після прийняття Закону України "Про морські порти України" склалася парадоксальна ситуація, коли повністю змінюється керівництво морським портом, дозволяється приватизація морських портів і їх майна, що ставить під загрозу звільнення тисячі працівників цієї галузі.

Ідея зазначеного Закону спочатку полягала в поділі адміністративних функцій, які зобов'язана виконувати держава, та комерційної діяльності на території та акваторії порту, яка передавалася недержавним господарюючим суб'єктам. Цього за два роки після прийняття Закону так і не відбулося. Перехідний період від початку дії реформи до кінцевого результату, який прописаний в Законі, взагалі не врахований, а це неминуче веде до краху всієї галузі. У 2012 році збитковими були 3 порти з 19, що перебувають у сфері управління Міністерства інфраструктури України. Вже в 2013 році при реалізації реформи збиткових портів стало 12 з 19, і це тільки початок. Бізнес не поспішає співпрацювати з державою в портовій сфері і чекає, коли державні порти збанкрутують самі по собі.

До того ж необхідним є забезпечення належного виконання Україною зобов'язань за міжнародними договорами, зокрема міжнародними конвенціями Міжнародної морської організації, стороною яких є Україна. Зазначеними конвенціями вводиться таке поняття як безпека судноплавства України, проте чинне законодавство України не передбачає чіткого визначення цього поняття. Тому законопроектом передбачене доповнення статті 1 "Визначення термінів" визначенням нового терміна "безпека торгівельного судноплавства".

Крім того, Закон створює пряму загрозу національній та стратегічній безпеці України, стане ще однією сходинкою до руйнування інфраструктури держави та осідання її майна у приватні володіння через використання корупційних схем. У тому вигляді, у якому цей закон існує сьогодні інакше як лобістський його назвати не можна, адже він запускає механізм передачі портового господарства у приватні руки. Зокрема шляхом концесії. Саме ця форма останнім часом активно пропагується причетними до реформи високопосадовцями. Варіанти ж спільної діяльності, оренди, приватизації відійшли на другий план.

Щоб зрозуміти привабливість концесії для тих, хто хоче розграбувати портову галузь, достатньо звернутися до Методики розрахунку концесійних платежів, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України N 639 від 12.04.2000 р. Згідно з цим документом сума річних платежів для портових об'єктів повинна становити близько 2 % вартості основних фондів, що різко здешевлює оренду порту і відкриває шлях скуповуванню портів за безцінь.

Щоб уникнути цих проблем і отримати механізм появи реальних інвестицій, концесію необхідно дозволити лише для новозбудованих об'єктів.

На додачу у чинному Законі є ще ряд неузгодженостей із законодавством України, які на практиці створюють серйозні загрози дотриманню прав громадян України та здатні призвести до чисельних колізій та непорозумінь. Наведені у законопроекті визначення суперечать положенням чинного законодавства. Законопроект запроваджує новели щодо здійснення керівництва і розпорядження майном морських портів.

Вважаю, що приватизація морських портів ставить під загрозу національну безпеку держави, створює загрозу стратегічним інтересам, тому порти мають бути віднесені до переліку підприємств стратегічного значення.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою недопущення розграбовування державного майна, гарантування Конституційних прав громадян України, дотримання їх соціальних, трудових прав, права на власність, а також внесення морських портів до об'єктів стратегічного значення, що допоможе виправити загрозливу ситуацію, що склалася у цій галузі завдяки недолугому хазяйнуванню теперішньої влади.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується вилучити із Закону положення, що протирічать Конституції України, вдосконалено термінологічний апарат, змінено підхід до здійснення керівництва морським портом, введено норму, якою гарантується збереження робочих місць і заробітної плати працівників портів, встановлюється заборона на відчуження майна морських портів.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері діяльності морських портів.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину Державного або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Закону України "Про морські порти України" призведе до підвищення обороноздатності України, дотримання її стратегічних інтересів, гарантування прав громадян України на власність та гарантування дотримання трудових і соціальних прав працівників порту, допоможе уникнути масового скорочення кількості робочих місць і звільнень.

 

Народний депутат України

О. Ф. Дубовой

Опрос