Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно определения конечных выгодополучателей юридических лиц и публичных деятелей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.09.2014 № 5114
Дата рассмотрения: 06.10.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Поняття "кінцевого вигодоодержувача" є поширеним в міжнародній практиці контролю за відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом.

На жаль, хоча сьогодні законодавством України і передбачено обов'язок банків ідентифікувати фактичних вигодоодержувачів з фінансових операцій, практична реалізація даних положень є складною. Низка норм щодо здійснення банками первинного фінансового моніторингу є суто декларативними і такими, що неможливо виконати.

Крім того, сьогодні потребує перегляду підхід до порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, задля доступності інформації, що міститься у ньому.

Встановлення обов'язку розкриття інформації про фізичну особу? кінцевого вигодоодержувача юридичної особи та встановлення вільного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно сприятиме зменшенню рівня корупції в країні, а також сприятиме відкритості і прозорості надання адміністративних послуг.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є встановлення механізму розв'язання проблеми виявлення фізичної особи - кінцевого вигодоодержувача юридичних осіб, а також вільного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

3. Правові аспекти

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти:

Господарський кодекс України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закони України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансуванню тероризму", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";

Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року N 868.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого законопроекту не потребує додаткових бюджетних коштів, матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект погоджено без зауважень Міністерством фінансів та Міністерством економічного розвитку і торгівлі.

До проекту Закону висловлені зауваження Державною службою фінансового моніторингу України.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6-1. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації. Законопроект не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

Законопроект не містить правил та процедур, які можуть становити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект обговорено та погоджено з громадськими експертами ініціативи "Реанімаційний пакет реформ".

9. Позиція соціальних партнерів.

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту значно ускладнить можливість легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, оскільки всі юридичні особи приватного права будуть зобов'язані вказувати кінцевого вигодоодержувача - фізичну особу при реєстрації, зміні власності юридичної особи, а також при відкритті рахунків в фінансових установах.

Крім того, запровадження вільного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно для органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізичних та юридичних осіб значно підвищить якість адміністративних послуг.

Таким чином, прийняття цього законопроекту матиме значні позитивні правові та соціально-економічні наслідки.

 

Міністр юстиції

П. Петренко

Опрос