Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об электроэнергетике" (относительно установления отдельного тарифа на электроэнергию и порядка присоединения для населения, проживающего в негазифицированных населенных пунктах)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.09.2014 № 5100
Дата рассмотрения: 22.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" (щодо встановлення окремого тарифу на електроенергію та порядку приєднання для населення, яке проживає у негазифікованих населених пунктах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Питання захисту прав споживачів у сфері електроенергетики та приєднання до електромереж на сьогодні є життєво важливим для мешканців не газифікованих населених пунктів, особливо - сільської місцевості.

Електричне опалення може вирішити проблему енергозабезпечення мешканців не газифікованих сільських населених пунктах, де відсутнє або не передбачається підключення до газових магістралей. Частка таких сільських населених пунктів в Україні складає близько 70 % від їх загальної кількості.

У сільській місцевості лінії електропередач, підстанції, підводки до будинків розраховувалися за старими нормами (приблизно 1 кВт на дім), що, звичайно, не задовольняє сучасної енергооснащеності навіть однієї кімнати, не говорячи вже про опалення будинку.

Відповідно до діючого законодавства, сільські родини повинні самостійно профінансувати збільшення потужності електропостачання своїх будинків для того, щоб отримати можливість встановити електроопалення. Зважаючи на високий рівень безробіття та зниження рівня доходів сільського населення, 90 % сільських родин не можуть виділити зі свого сімейного бюджету кошти на приєднання електроустановок збільшеної потужності. Мешканці сільської місцевості фактично позбавлені гарантованого Конституцією України права на гідний рівень життя для себе та своїх родин.

Зважаючи на те, що забезпечення не газифікованих населених пунктів електроопаленням є дієвою альтернативою значних капітальних витрат на їх газифікацію, то ефективним буде фінансування приєднань електроустановок споживачів у не газифікованих населених пунктах за рахунок інвестиційних програм електропостачальників.

Інвестиційні програми енергопостачальників мають в першу чергу передбачати оновлення електромереж саме не газифікованих населених пунктів. Також за рахунок таких інвестиційних програм мають фінансуватися приєднання електроустановок, розташованих у негазифікованих населених пунктах. Забезпечення електропостачання не газифікованих населених пунктів має стати основним завданням держави та енергопостачальних організацій. Держава повинна забезпечити людям нормальні умови для життя.

Гострим лишається питання строків приєднання до електромереж. З прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій", який набрав чинності з 1 січня 2014 р., ситуація дещо покращилась. Водночас строки виконання приєднання та підключення електроустановок споживачів законодавчо не встановлені. Експертизу технічних вимог готує Держенергонагляд, будівельно-кошторисну документацію - енергопостачальне підприємство. Воно ж і встановлює терміни підключення електроустановок. Люди роками не можуть підключити до електромереж свої будинки або навіть просто збільшити потужність та обсяги електроспоживання.

Необхідність встановлення пільгових тарифів для сільського населення, не забезпеченого централізованим газопостачанням, зумовлена існуванням великої кількості сільських населених пунктів, які через відсутність централізованого газопостачання змушені на 100 % використовувати електроенергією для забезпечення своєї життєдіяльності.

Слід насамперед зазначити, що існуюча на сьогодні проблема формування значного фінансового тягаря з оплати за електроенергію для населення, яке проживає у сільських населених пунктах, що не забезпечені централізованим газопостачанням, та змушене використовувати для обігріву житла і приготування їжі електричну енергію, значною мірою зумовлена запровадженням диференційованого тарифу на електричну енергію. Відповідні категорії населення, таким чином, споживаючи більше електроенергії, об'єктивно переходять в групу споживачів, які сплачують за неї за завищеним тарифом, що, відповідним чином, зумовлює необґрунтоване зростання витрат на оплату спожитої електроенергії, які штучно виявляються вищими за витрати, які ці ж категорії населення могли б нести у випадку обігріву приміщень та приготування їжі за допомогою газу.

Разом із тим така ситуація притаманна тим категоріям населення, будинки яких не обладнані у встановленому порядку, або ж обладнані, проте належним чином не оформлені у встановленому порядку (досить часто - не з вини громадян, а внаслідок бездіяльності електропередавальних організацій) кухонними електроплитами та електроопалювальними установками. Для тих же категорій населення, які проживають у будинках, обладнаних у встановленому порядку зазначеними приладами, передбачена значна диференціація тарифів в залежності від видів електроприладів, обсягів та сезонності споживання електричної енергії.

2. Цілі та завдання Закону

Метою законопроекту є:

- встановлення окремих тарифів для населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), встановлюється у розмірах, що не перевищують 0,1975 гривень (без врахування податку на додану вартість) за 1 кВт год електроенергії за обсяг, спожитий до 3600 кВт год електроенергії на місяць (включно). Що стане одним з дієвих засобів запобігання зубожіння села та його підтримки, особливо в період економічної кризи,

- встановлення обов'язку енергопостачальників за рахунок коштів інвестиційних програм забезпечувати приєднання та підключення електроустановок населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), протягом 30 днів з дати подання відповідної заяви на приєднання та підключення.

2. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроект передбачає:

- встановлення окремих тарифів для населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), встановлюється у розмірах, що не перевищують 0,1975 коп. (без врахування податку на додану вартість) за 1 кВт год електроенергії за обсяг, спожитий до 3600 кВт год електроенергії на місяць (включно),

- встановлення обов'язку електропередавальної організації виконати приєднання та підключення електроустановок населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), до електромереж протягом 30 днів з дати подання відповідної заяви споживачем,

- встановлення права споживачів електричної енергії на безкоштовне приєднання та підключення до електричної мережі електроустановок населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), протягом 30 днів з дати подання відповідної заяви електропередавальній організації,

- визначення коштів інвестиційної програми енергопостачальника джерелом 100-відсоткового фінансування розроблення проектно-кошторисної документації на приєднання та підключення до електричної мережі електроустановок населення, яке проживає в житлових будинках на території населених пунктів або на визначених територіях населеного пункту (мікрорайон, квартал), не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості).

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Відносини у даній галузі регулюються Конституцією України, Законом України "Про електроенергетику" та іншими нормативно-правовими актами України.

Прийняття Закону не потребує змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дозволить знизити соціальну напругу на селі. Забезпечить мешканців негазифікованих населених пунктів доступним дешевим енергоресурсом для опалення та інших побутових потреб.

 

Народний депутат України 

М. В. Опанащенко

Опрос