Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно порядка проведения голосования в учреждениях исполнения наказаний или следственных изоляторах)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.09.2014 № 5072
Дата рассмотрения: 12.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо порядку проведення голосування в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про вибори народних депутатів України" вибори депутатів здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою: 1) 225 депутатів обираються за пропорційною системою у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій; 2) 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

При цьому мажоритарна складова виборчої системи містить ряд суттєвих недоліків, які суттєво впливають та спотворюють результати голосування.

До таких недоліків належить надання можливості голосувати в одномандатному виборчому окрузі виборцям, які на день проведення голосування перебуває в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі.

Як свідчить практика проведення останніх парламентських виборів, вказані виборці в абсолютній більшості підтримують саме провладних кандидатів. При цьому відсоток підтримки провладних кандидатів завжди значно більший у порівнянні із середнім по виборчому округу.

У той же час на виборчих дільницях в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах постійно фіксуються порушення виборчого законодавства або взагалі не допускаються спостерігачі.

У сукупності це свідчить про здійснення тиску на виборців, які на день проведення голосування перебуває в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі, з вимогою голосувати за чітко визначеного кандидата у народні депутати України.

Тому, з метою уникнення фальсифікації результатів голосування в одномандатному виборчому окрузі пропонується закріпити положення, відповідно до якого виборець, який на день проведення голосування перебуває в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо порядку проведення голосування в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах)" є запобігання можливості фальсифікації результатів голосування в одномандатному виборчому окрузі, у межах якого перебуває установа виконання покарань або слідчий ізолятор.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про вибори народних депутатів України", якими встановити, що виборець, який на день проведення голосування перебуває в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі.

4. Стан нормативно-правової бази

Відносини, що пов'язані із реалізацією виборчого права на виборах народних депутатів України, врегульовані: Конституцією України, Законом України "Про вибори народних депутатів України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону у разі його прийняття не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить забезпечити реалізацію принципу вільного виборчого права на виборах народних депутатів України, а також прозорість виборчого процесу.

 

Народний депутат України О. Я. Тягнибок

Народний депутат України О. І. Гелевей

Народний депутат України Ю. В. Бублик

Опрос