Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно прекращения права пользования земельными участками предприятий, учреждений и организаций, находящихся в ведании Национальной академии наук Украины или национальной отраслевой академии наук

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.09.2014 № 5068
Дата рассмотрения: 12.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення права користування земельними ділянками підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні Національної академії наук України або національної галузевої академії наук"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення права користування земельними ділянками підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні Національної академії наук України або національної галузевої академії наук" розроблено на виконання пункту 13 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 N 148 "Питання зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни".

Земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук (далі - ділянки), відповідно до статті 84 Земельного кодексу України належать до земель державної власності і не можуть передаватись у приватну власність.

При цьому значна частина ділянок, а саме землі дослідних полів дослідних полів науково-дослідних установ та навчальних закладів згідно з пунктом "в" частини першої статті 150 Кодексу відносяться до особливо цінних земель.

На сьогодні згідно зі статтею 5 Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" вилучення ділянок може здійснюватися лише за згодою Президії Національної академії наук України та президій галузевих академій наук відповідно до Земельного кодексу України.

Статистичні дані свідчать, що за період з 2008 до 2014 року площа сільськогосподарських угідь державної власності у користуванні сільськогосподарських науково-дослідних та навчальних закладів, скоротилася на 33,3 тис. гектарів (понад 7 %) і на 1 січня 2014 року становила 449,3 тис. га.

2. Мета і шляхи її досягнення

З метою встановлення контролю з боку Уряду за процесами припинення права постійного користування ділянками пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу".

Згідно з запропонованими змінами передбачається:

здійснення добровільної відмови від права користування ділянками та вилучення їх за рішенням Кабінету Міністрів України;

необхідність надання згоди Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук не лише у разі вилучення ділянок, а й при добровільній відмові підприємства, установи або організації, що перебуває у віданні Національної академії наук України або національної галузевої академії наук, від права користування ділянками.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами, що діють у даній сфері правового регулювання, є:

- Конституція України;

- Земельний кодекс України;

- Закон України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено Міністерством фінансів України, Національною академією наук України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва без зауважень, Міністерством юстиції України - із зауваженнями щодо неузгодженості з актами такої ж юридичної сили, які враховані.

Міністерством аграрної політики та продовольства України та Державним агентством земельних ресурсів України проект Закону не погоджено (позиція Державного агентства земельних ресурсів України погоджена Міністром аграрної політики та продовольства України).

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Проект Закону України не містить ознак дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону було оприлюднено на сайті Міністерства та на урядовому сайті "Громадське суспільство і влада".

Зауважень та пропозицій щодо проекту Закону громадськістю не висловлено.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Рішенням Держпідприємництва N 728 від 12.11.2012 проект погоджено.

11. Прогноз результатів

Реалізація Закону забезпечить упровадження державного контролю за використанням ділянок, що дозволить уникнути вчинення зловживань при припиненні права користування ними, та сприятиме збереженню особливо цінних земель.

 

Міністр економічного
розвитку і торгівлі України

П. Шеремета

Опрос