Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об освобождении военнослужащих и других лиц от уголовной ответственности и наказания за совершение деяний, имеющих признаки военных преступлений, которые были совершены в ходе проведения антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.09.2014 № 5056
Дата рассмотрения: 10.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про звільнення військовослужбовців та інших осіб від кримінальної відповідальності та покарання за вчинення діянь, які мають ознаки військових злочинів, що були вчинені в ході проведення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття

За інформацією з офіційних джерел, ситуація в зоні військового конфлікту, особливо за останній місяць, відзначилася значним погіршенням. Окремі військові формування виявилися блокованими та понесли значні втрати. Неодноразові спроби українських військових розблокувати оточені частини виявилися невдалими.

Велика кількість загиблих, перебування в оточенні, фактично без зброї, паливно-мастильних матеріалів, продовольства, медикаментів, за відсутності оперативного реагування командування - все це негативно вплинуло на психологічний та бойовий дух військовослужбовців. Багатьом з них довелося самотужки виходити з оточення. Втім, компетентними органами це було сприйнято, як "самовільне залишення місця служби або дезертирство".

За інформацією засобів масової інформації, станом на початок вересня військова прокуратура розслідує більше тисячі кримінальних проваджень за вчинення в ході проведення антитерористичної операції діянь, які мають ознаки військових злочинів.

Це провадження за статтями 402 (непокора), 407 (самовільне залишення військової частини або місця служби), 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України.

Відкриття кримінальних проваджень за зазначеними статтями викликає чимало сумнівів, адже переважна більшість таких діянь була викликана крайньою необхідністю, а окремі дії військовослужбовців взагалі не містять у собі складу злочину.

Зокрема, відомі випадки, коли дії учасників антитерористичної операції вочевидь не передбачали у собі умислу, як невід'ємної складової злочину - військовослужбовці залишили місця служби за наказами їхнього командування.

При цьому слід визнати факт, що правоохоронні органи при розслідуванні кримінальних проваджень не завжди дотримуються основних положень кримінального законодавства. Отже, є реальна небезпека оголосити злочинцями та засудити осіб, що захищають нашу державу, без достатніх підстав.

До того ж, вирішуючи питання про відповідальність військовослужбовців за вказані діяння, слід мати на увазі, що значна частина учасників антитерористичної операції є добровольцями, тобто представниками цивільного населення, які не мають військового досвіду, але з гідним поваги героїзмом захищають суверенітет та територіальну цілісність нашої країни.

Тому зараз, в умовах різкого погіршення положення в зоні АТО та вкрай загостреної ситуації в країні, політика застосування жорстких санкцій щодо таких осіб є вкрай необачною, оскільки може призвести до подальшого соціального напруження та непередбачуваних наслідків.

Отже, має бути ухвалений Закон, що буде втіленням принципів гуманізму, співрозмірності діяння та покарання, визнання конституційних прав військовослужбовця, громадянина, людини. Це має бути закон, який звільнить від кримінальної відповідальності та покарання осіб, які, виконуючи свій почесний обов'язок перед Батьківщиною, вчинили діяння, що формально підпадають під дію положень Кримінального кодексу, але фактично не вважаються злочинами.

2. Мета і завдання прийняття нормативно-правового акта

Метою прийняття Закону є засвідчення факту належного ставлення Української держави до осіб, що її захищають, фактичне втілення принципів гуманізму, презумпції невинуватості, невідчужуваності конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Завданням Закону є звільнення від кримінальної відповідальності та покарання осіб, що з початку проведення АТО і до 10 вересня 2014 року включно вчинили діяння, які містять у собі ознаки окремих військових злочинів.

3. Загальна характеристика і основні положення нормативно-правового акта

Законопроектом пропонується звільнити від кримінальної відповідальності військовослужбовців та інших прирівняних до них осіб за вчинення діянь, що містять у собі ознаки злочинів, передбачених статтями 402 (непокора), 407 (самовільне залишення військової частини або місця служби), 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України.

Проект Закону складається з преамбули та чотирьох статей.

У першій статті встановлюється перелік осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Друга стаття регламентує проміжок часу (з моменту початку АТО до 10 вересня 2014 року включно), впродовж якого були вчинені діяння, що містять у собі ознаки злочинів, передбачених статтею 1 проекту Закону, для застосування положень, що звільняють осіб від кримінальної відповідальності та покарання за їх вчинення.

Третя стаття визначає особливості застосування цього Закону в залежності від стадії, на якій перебуває процедура притягнення до відповідальності та призначення покарання щодо осіб, на яких поширюється дія Закону.

У четвертій статті встановлено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету.

5. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання, є Кримінальний кодекс України та Кримінальний процесуальний кодекс України.

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття вказаного законопроекту сприятиме зниженню соціальної напруги у суспільстві, закріпленню принципів гуманізму та поваги до конституційних прав людини і громадянина, дозволить військовослужбовцям та іншим особам продовжувати нести почесний обов'язок щодо захисту Батьківщини.

 

Народний депутат України

С. Ф. Кальцев (посв. N 300)

Опрос