Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 188-1 Уголовного кодекса Украины (относительно недопущения хищения природного газа)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.09.2014 № 5040
Дата рассмотрения: 05.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 188-1 Кримінального кодексу України"

1.Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект закону розроблено з власної ініціативи Міненерговугілля та Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в зв'язку з прийняттям Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу".

Аналіз порушень у нафтогазовій галузі дає змогу визначити найпоширеніші серед них, а саме: самовільне використання природного газу без договору на його постачання або транспортування, споживання та транспортування природного газу без виділених в установленому порядку обсягів (лімітів), самовільне підключення до газових мереж тощо і дійти висновку про необхідність встановлення відповідальності за ці порушення.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом" та пунктом 13 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого цією постановою, встановлено, що постачання природного газу всім категоріям споживачів здійснюється тільки за умови забезпечення його 100-відсоткової оплати грошима. Споживачі, які не уклали договорів про закупівлю природного газу та/або не здійснюють розрахунків за використаний природний газ і послуги з його транспортування, обмежуються у газопостачанні або відключаються від газових мереж у встановленому порядку.

Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 N 1687 "Про затвердження Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення" регламентовано порядок процедури припинення (обмеження) газопостачання підприємствам у разі відсутності у споживачів планового обсягу постачання природного газу на поточний місяць (лімітів), який виділяється постачальником в установленому порядку.

Законом України "Про нафту і газ" встановлено (ст. 44), що у межах Єдиної газотранспортної системи України діють обов'язкові для всіх організаційних структур виробнича дисципліна, правила надання оперативної інформації про обсяги газопостачання, об'єм, режими транспортування і споживання газу, обліковий час, порядок взаємодії структур системи у разі виникнення ускладнень з газопостачанням в окремих регіонах України під час різких похолодань, аварій, планового ремонту.

На виконання цих вимог в договорах на транспортування природного газу необхідно визначити обов'язок газотранспортної (газорозподільної) організації припиняти транспортування газу споживачам у разі непідтвердження постачальником планових обсягів (лімітів) поставки газу.

Отже, встановлення кримінальної відповідальності забезпечить дотримання дисципліни газопостачання та газоспоживання.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою є недопущення розкрадання природного газу та запобігання злочинам.

Проектом передбачається внести зміни до статті 188-1 Кримінального кодексу України щодо передбачення відповідальності за розкрадання природного газу.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у зазначеній сфері є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Закон України "Про нафту і газ", Закон України "Про трубопровідний транспорт", Закон України "Про засади функціонування ринку природного газу", постанова Кабінету Міністрів України "Про забезпечення споживачів природним газом" від 27.12.2001 N 1729.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та інших фінансових витрат з Державного бюджету України. Крім того, зміни, запропоновані у законопроекті, сприятимуть поповненню бюджету за рахунок введення фінансових санкцій за відповідні правопорушення.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект закону погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства законопроект не погоджено.

Міністерством юстиції правову експертизу проекту акта проведено 15 серпня 2014 року та погоджено без зауважень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації.

У проекті Закону немає ознак дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону немає правил і процедур, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект є регуляторним актом

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону сприятиме запобіганню злочинам у газовій сфері, забезпеченню дисципліни газопостачання та споживання газу відповідно до обсягів природного газу, встановлених договорами.

 

Міністр енергетики та
вугільної промисловості 

Ю. Продан

Опрос