Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О защите информации в информационно-телекоммуникационных системах" (относительно усовершенствования защиты информационных данных)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.09.2014 № 5029
Дата рассмотрения: 04.09.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Частина 1 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначила, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна, таємна та службова інформація. Але автори законопроектів не приділили уваги тому, що в інформаційно-телекомунікаційних системах, на відміну від паперових носіїв, існує декілька рівнів обмеження доступу. А саме: "читання", "запис" і "виконання" для різних категорій користувачів. Таким чином принципи технічного захисту інформації та поняття "інформація з обмеженим доступом" для паперових носіїв інформації за критерієм "конфіденційність" не можуть застосовуватись в інформаційно-телекомунікаційних системах за критеріями "цілісність" і "доступність".

Виходячи з міжнародної практики захисту інформації в різних інформаційно-телекомунікаційних системах та аналізу Українського законодавства, стає зрозумілим, що в світі не існує інформаційно-телекомунікаційних систем, у яких би не існувало обмежень доступу до інформації навіть для самих привілейованих користувачів (адміністраторів систем). Ці обмеження встановлені розробниками технічних засобів та операційних систем для захисту інформаційної, телекомунікаційної та інформаційно-телекомунікаційної системи від помилкових дій користувача відповідно до міжнародних стандартів.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою поліпшення нормативно-правового забезпечення захисту інформаційних даних в Україні та приведення його у відповідність до законодавства Європейського співтовариства, сприяння соціальному, економічному і науково-технічному прогресу і забезпеченню балансу прав людини, суспільства та держави в цій сфері суспільних відносин.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується вилучити словосполучення "інформацією з обмеженим доступом" та "інформація, яка є власністю держави" оскільки Законом України "Про інформацію" в редакції від 13.01.2011 виключено інститут державної власності для інформації, тому поняття "інформація, яка є власністю держави" є недоречним і створює правові колізії в законодавстві. Також пропонується доповнити статтю 10 Закону текстом такого змісту: "Перелік відкритої інформації, важливої для держави, особи та суспільства, вимоги щодо захисту якої в інформаційно-телекомунікаційних системах встановлені законодавством, визначає Кабінет Міністрів України.".

4. Правові аспекти

Основну нормативно-правову базу у вказаній сфері правового регулювання становлять закони України: "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", "Про інформацію", "Про телекомунікації", "Про Національну систему конфіденційного зв'язку", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін сприятиме, зокрема:

- дотриманню єдиної політики інформаційної безпеки в Україні на рівні вимог європейських стандартів у сфері телекомунікацій;

- захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Бублик

Опрос