Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно передачи кредитодателем своих прав по договору о предоставлении потребительского кредита

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.05.2014 № 4971
Дата рассмотрения: 25.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо передачі кредитодавцем своїх прав за договором про надання споживчого кредиту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту обумовлено необхідністю вжиття оперативних заходів із захисту позичальників від негативного впливу економічної кризи та девальвації національної грошової одиниці на початку 2014 року. Девальвація гривні та погіршення соціально-економічної ситуації призвели до зростання заборгованості громадянами по оплаті споживчих кредитів. В цих умовах багато позичальників неспроможні надалі виконувати свої зобов'язанні за кредитними договорами. Фінансові установи мають право передавати право вимоги за кредитними договорами третім особам, зокрема, так званим колекторським компаніям. Проте у своїй діяльності колекторські компанії користуються різноманітними методами, які часто знаходяться на межі незаконних. Ситуація для споживача ускладнюється тим, що колекторські компанії, на відміну від фінансових установ, не підлягають ліцензуванню та контролю з боку державних регуляторів фінансового ринку. Відтак позичальники позбавлені можливості звертатися до Національного банку України чи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, зі скаргами на незаконні дії колекторських компаній щодо стягнення заборгованості.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є захист прав споживачів, які уклали договір споживчого кредитування та потрапили у скрутне фінансове становище. Завданням законопроекту є обмеження кола осіб, яким кредитор може передавати свої права за договором про надання споживчого кредиту, лише фінансовими установами.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується встановити, що забороняється передача кредитодавцем своїх прав за договором про надання споживчого кредиту особі, яка не є фінансовою установою. У разі, якщо споживчий кредит наданий в іноземній валюті (до запровадження заборони), забороняється передача кредитодавцем своїх прав за договором про надання споживчого кредиту особі, яка не має ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій. Також законопроектом пропонується визнати передачу кредитодавцем своїх прав за договором споживчого кредитування фінансовою послугою.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмета правового регулювання законопроекту, регламентуються Цивільним кодексом, Законом України "Про захист прав споживачів", Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових витрат Державного і місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону сприятиме забезпеченню захисту прав споживачів в разі придбання ними продукції у кредит. Держава отримає можливості для захисту прав споживачів у разі неправомірних дій колекторських компаній, які отримали право вимоги за кредитними договорами та здійснюють стягнення заборгованості.

 

Народний депутат України 

С. Ф. Кальцев

Опрос