Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно отмены обязательного технического контроля сельскохозяйственной техники

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.05.2014 № 4964
Дата рассмотрения: 29.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування обов'язкового технічного контролю сільськогосподарської техніки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На даний час на обліку в державних інспекціях сільського господарства знаходиться понад 800 тис. тракторів та інших машин.

Понад 70 % цієї техніки відпрацювала амортизаційний строк, є застарілою, а також має несправності, які впливають на безпеку дорожнього руху. Експлуатація такої техніки на дорогах загального користування становить небезпеку для всіх учасників дорожнього руху.

Так, у 2013 році через порушення правил дорожнього руху та вимог безпеки під час експлуатації сільськогосподарської техніки загинуло понад 40 осіб.

Статтею 108 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення правил технічної експлуатації машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації в розмірі від шести до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначений розмір штрафу не спонукає трактористів-машиністів до дотримання правил їх технічної експлуатації та здійснення заходів щодо утримання техніки в належному стані.

Крім того, норми статті 108 Кодексу України про адміністративні правопорушення поширюються виключно на осіб, які експлуатують машини. Відповідальність посадових осіб не передбачена.

Тому зазначеним законопроектом передбачається підвищити відповідальність трактористів-машиністів за зазначені порушення, а також визначити перелік порушень правил технічної експлуатації тракторів та інших машин, при виявленні яких державними інспекторами складаються матеріали про адміністративні правопорушення, а також передбачити відповідальність посадових осіб, відповідальних за технічний стан та експлуатацію машин, за випуск технічно несправних машин.

Крім того, проектом Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування обов'язкового технічного контролю сільськогосподарської техніки)" (далі - проект Закону) пропонується скасувати обов'язковий технічний контроль тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів.

У зв'язку з цим проектом Закону передбачається посилення відповідальності власників тракторів та інших машин шляхом підвищення штрафів за невиконання законних вимог інспекторів сільського господарства щодо усунення порушень нормативних актів щодо експлуатації машин під час їх експлуатації.

Також законопроектом передбачається впорядкувати процедуру надання державними інспекціями сільського господарства послуг щодо здійснення відомчої реєстрації тракторів та інших машин.

Зокрема, реєстрація машин включає не лише процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників, але й видачу реєстраційних документів та номерних знаків, закупівля яких здійснюється за державні кошти.

Тому з метою компенсації вартості бланків проектом Закону передбачається встановити, що послуги з реєстрації машин надаються на платній основі.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою прийняття Закону є забезпечення в Україні безпечної для навколишнього природного середовища, життя та здоров'я людей експлуатації машин, а також відміна обов'язкового технічного контролю сільськогосподарської техніки.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Кодекс України про адміністративні правопорушення, закони України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України", "Про дорожній рух".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття Закону України дозволить скасувати обов'язковий технічний контроль сільськогосподарської техніки, а також забезпечити безпечну для навколишнього природного середовища, життя та здоров'я людей експлуатацію машин.

 

Народні депутати України

Мирний О. Б.

Мірошниченко І. М.

Опрос