Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно возобновления эффективного функционирования столицы Украины - города Киева

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.05.2014 № 4939
Дата рассмотрения: 28.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення ефективного функціонування столиці України - міста Києва"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно частини сьомої статті 20 Конституції України столицею України є місто Київ.

Відповідно до частини третьої статті 133 Конституції України міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.

Згідно частини другої статті 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Відповідно до частини другої статті 118 Основного Закону України особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

На виконання вищезазначених приписів Конституції України був прийнятий Закон України "Про столицю України - місто-герой Київ" від 15 січня 1999 року N 401-XIV (далі - Закон України про столицю), який визначив та деталізував спеціальний статус міста Києва.

Водночас, практика становлення місцевого самоврядування у місті Києві, побудови та функціонування системи органів державної влади та органів місцевого самоврядування дозволяє констатувати недосконалий та проблемний характер правового забезпечення прав та інтересів територіальної громади міста Києва, недостатній рівень гарантування стабільної та зваженої роботи всього механізму публічної влади у місті Києві і як наслідок - економічну стагнацію та уповільнений розвиток столиці України.

Відповідно до частини першої статті 10-1 Закон України про столицю було визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація (КМДА). Разом з тим, чинна редакція частини другої цієї статті передбачає, що голова КМДА призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України, що обумовлює його власний розсуд при реалізації даного повноваження та можливість не гарантувати реалізацію положення частини другої статті 141 Конституції України, якою передбачено, що міський голова, обраний територіальною громадою, має очолювати виконавчий орган ради. Даний стан речей не відповідає правовим позиціям Конституційного Суду України, який у підпункті 1.2 пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 року N 21-рп/2003 (справа про особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті Києві) встановив, що: "Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою".

Не призначення Київського міського голови головою КМДА позбавляє його можливості реалізовувати виконавчі владні повноваження та свою передвиборну програму, що порушує право киян як територіальної громади на місцеве самоврядування.

За таких умов, кияни стали чи не єдиною територіальною громадою в Україні перед якою виконавчий орган місцевої ради не несе політичну відповідальність, що є очевидним порушенням положень Європейської Хартії Місцевого Самоврядування.

Суттєвого реформування потребує система місцевих органів виконавчої влади у районах міста Києва. З метою забезпечення більшої децентралізації публічної влади на місцях, усунення недоречного політичного впливу вищих посадових осіб та органів державної влади (Президента України та Кабінету Міністрів України) на місцеві державні адміністрації та підвищення виконавчої дисципліни раціональним буде ліквідувати районні у місті Києві державні адміністрації та утворити на їх основі представництва КМДА, які у субординаційних зв'язках з КМДА дозволять забезпечити якісніший рівень державного управління визначеного законом кола питань.

Важливим аспектом столичного життя міста Києва та його ефективного функціонування є забезпечення на належному рівні транспортного сполучення, порядку на дорогах та вулицях міста, що відповідно диктує потребу кращого впорядкування правил паркування транспортних засобів.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою законопроекту є забезпечення відновлення ефективного функціонування столиці України - міста Києва

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується у Законі України про столицю:

Закріпити на рівні законів України обов'язок Президента України призначати на посаду голови КМДА виключно особу, обрану Київським міським головою;

Ліквідувати районні у місті Києві державні адміністрації та сформувати на їх основі представництва КМДА у районах міста Київ, які у субординаційних зв'язках з КМДА будуть забезпечувати державне управління, а випадку утворення районної у місті в місті Києві ради функції та повноваження органу місцевого самоврядування - виконавчого органу районної в місті Києві ради.

У Кодексом України про адміністративні правопорушення та ряді інших законодавчих актів:

Забезпечення впорядкування правил паркування транспортних засобів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини в даній сфері регулюються Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами України "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України у поточному бюджетному періоді.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

У результаті прийняття цього законопроекту буде на належному рівні забезпечено відновлення ефективного функціонування столиці України - міста Києва.

 

Народний депутат України

В. В. Карпунцов (посв. N 147)

Опрос