Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 281 Налогового кодекса Украины (относительно освобождения соответствующей категории физических лиц от уплаты налога за земельные участки для ведения личного крестьянского хозяйства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.05.2014 № 4936
Дата рассмотрения: 26.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 281 Податкового Кодексу України (щодо звільнення відповідної категорії фізичних осіб від сплати податку за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Податковим кодексом України передбачається звільнення від сплати земельного податку наступних категорій осіб:

- інваліди I та II груп; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

- пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- фізичні особи, визнані законом як постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для зазначеної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари.

Відповідно, працівники ДПІ оформляють пільги тільки на одну з таких ділянок, а інші оподатковують, що викликає справедливе нарікання дрібних землевласників, для яких земля є засобом виживання, а не доходу. Адже, на практиці, землі під селянське (фермерське) господарство часто розділені по різних полях і нараховують від 2 до 10 ділянок, сумарна площа, яких при цьому не досягає і 2 га. Як наслідок, для окремих категорій платників податків з невисокими доходами це стало фінансово обтяжливим, також при цьому порушується принцип рівності усіх платників перед законом.

Тому внесення змін до статті 281 Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, сумарна площа яких не більше як 2 гектари, незалежно від кількості ділянок, є вкрай необхідним.

2. Мета та завдання прийняття акта

Основною метою прийняття зазначеного законопроекту є звільнення, відповідної категорії фізичних осіб, від сплати податку за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, сумарна площа яких - не більше як 2 гектари, незалежно від кількості ділянок, та встановлення соціальної рівності та справедливості серед відповідної категорії фізичних осіб.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 281 Податкового кодексу України (щодо звільнення відповідної категорії фізичних осіб від сплати податку за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства)" складається з двох розділів.

Розділ перший вміщує зміни до статті 281 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правова база у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Податковий кодекс України, Земельний кодекс України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Верховною Радою України законопроекту як Закону України сприятиме удосконаленню механізму оподаткування землі та створення рівних умов оподаткування платою за землю для певної категорії платників податків, шляхом звільнення від сплати податку за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, сумарна площа яких - не більше як 2 гектари, незалежно від кількості цих ділянок.

 

Народний депутат України

О. Г. Фищук (посв. N 423)

Опрос