Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины относительно пользования водными объектами местного значения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.05.2014 № 4935
Дата рассмотрения: 26.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо користування водними об'єктами місцевого значення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

Статтею 142 Конституції України передбачено, зокрема, що земля і природні ресурси, якими володіють територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах, є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування. Відповідно до Водного кодексу України усі водні об'єкти на території України є однією з природних основ економічного і соціального добробуту Українського народу.

Стаття 5 Водного кодексу усі водні ресурси поділяє на дві категорії - загальнодержавного значення та місцевого значення. До останніх належать поверхневі води, які знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не відносяться до водних об'єктів загальнодержавного значення.

Частиною третьою статті 51 цього Кодексу установлений порядок надання водних об'єктів у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Згідно частині четвертої цієї статті водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водним простором згідно з повноваженнями, визначеним Земельним кодексом України.

За повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу, районні державні адміністрації передають земельні ділянки для ведення водного господарства за межами населених пунктів, а обласні державні адміністрації - земельні ділянки, що не входять до складу певного району. Як правило, водні ресурси місцевого значення орендують для цілей аквакультури - рибництва та здійснення діяльності з організації відпочинку, любительського та спортивного рибальства. В умовах відсутності чіткого розмежування земель державної власності і земель, які є власністю територіальних громад, така ситуація призводить до непоодиноких випадків, коли орендарі водних об'єктів укладають договір оренди земельної ділянки з відповідними радами, а договір оренди водних ресурсів з місцевою державною адміністрацією. Крім того, за даними окремих сільських та районних рад, трапляються інциденти з місцевими державними адміністраціями, які з невідомих причин не готові надавати в користування водні ресурси.

Таким чином, ускладнюються процедури ефективного використання природних ресурсів, територіальні громади не отримують коштів до бюджетів, які належать їм за правом і Конституцією, народна власність позбавляється дієвого нагляду і збереження. Внаслідок відсутності єдиного власника і ефективного користувача водні об'єкти нищаться або, взагалі, зникають.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону.

Прийняття законопроекту дозволить значно спростити процес надання в оренду водних об'єктів, зміцнить фінансову основу місцевих бюджетів. В свою чергу це буде слугуватиме збереженню і розвитку природних ресурсів рекреаційного призначення.

Ухвалення Закону "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо користування водними об'єктами місцевого значення" чітко розмежує повноваження органів виконавчої влади та органів влади місцевого самоврядування у сфері використання природних ресурсів.

До того ж, даний проект узгоджується із намірами суспільства, спрямованими на проведення децентралізації державної влади, надання більшого обсягу повноважень органам місцевого самоврядування, підвищення фінансової забезпеченості територіальних громад.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Нормативно-правове регулювання у зазначеній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Водного кодексу України, Земельного кодексу України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про аквакультуру".

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо користування водними об'єктами місцевого значення" не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону.

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо користування водними об'єктами місцевого значення" не потребує додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

Навпаки, зазначений законопроект збільшить фінансову самостійність місцевих рад, що, в свою чергу, слугуватиме зменшенню навантаження на державний бюджет країни.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

Прийняття проекту закону "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо користування водними об'єктами місцевого значення" сприятиме спрощенню та удосконаленню процедури надання в користування водних ресурсів. Внаслідок ухвалення вказаних законодавчих змін збільшиться наповнення місцевих бюджетів. Територіальні громади отримають для своїх мешканців цивілізовані зони відпочинку і оздоровлення. Підвищиться авторитет органів влади місцевого самоврядування та рівень екологічної безпеки земельних і водних ресурсів територіальних громад.

 

Народний депутат України

В. Королюк

Опрос