Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении прав и свобод граждан и правовом режиме на временно оккупированной территории Украины" (относительно места пребывания и права на образование)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.05.2014 № 4931
Дата рассмотрения: 26.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (щодо місця перебування та права на освіту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Конституція України в статті 33 проголошує, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно статті 13 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеною резолюцією 217А(III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року, кожна людина має право вільно пересуватися і обирати собі місце проживання у межах кожної держави.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Також, Конституція України в статті 53 проголошує, що кожен має право на освіту. Держава, зокрема, забезпечує доступність і безоплатність професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Тому, держава в особі Верховної Ради України сьогодні має створити механізм реалізації статті 33 Конституції України задля забезпечення права громадянам, які переселилися з тимчасово окупованої території України, зокрема щодо декларування місця їх перебування в Україні, а також забезпечити права на здобуття освіти громадянами, які мешкають на тимчасово окупованій території України.

2. Мета і шляхи досягнення

Метою проекту Закону є забезпечення додержання права громадян України на свободу пересування та права на освіту.

Проектом Закону пропонується врегулювати правові відносини щодо декларування місця перебування громадян, які переселилися з тимчасово окупованої території України, на території України, а також право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", Закон України "Про вищу освіту", Закон України "Про професійно-технічну освіту".

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

6. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (щодо місця перебування та права на освіту)" дозволить забезпечити додержання прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією України, та є безумовним доказом проведення державою політики щодо захисту інтересів громадян в умовах окупації Автономної Республіки Крим.

Прийняття проекту Закону є безумовним доказом проведення державою політики щодо доступності навчання для людей, які незважаючи на анексію Криму залишаються громадянами України. Крім того, будуть визначені правові, організаційні, фінансові засади для здобуття певного освітнього рівня громадянами, які проживають на окупованій території або переселилися з неї.

 

Народний депутат України

А. В. Сенченко

Опрос