Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно особенностей уточнения налоговых обязательств по налогу на прибыль предприятий и налогу на добавленную стоимость в случае применения налогового компромисса

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.05.2014 № 4930
Дата рассмотрения: 24.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу" розроблено з метою вдосконалення податкової системи, надходження діалогу між державою та платниками податків щодо забезпечення надходження податків, зборів, платежів до бюджету. Аналогія податкового компромісу використовується як інститут податкових правовідносин в міжнародній практиці, тому пониження ставки податку на певний період та звільнення від відповідальності відповідає міжнародному досвіду (США, Німеччина, Ірландія, Великобританія). Необхідність прийняття такого акта надасть змогу реанімувати економіку шляхом виведення її з тіні. Добровільна акція декларування недоплачених платежів до бюджету є певним компромісом між державою та платниками податків, результатом якого є взаєморозуміння та як результат надходження коштів до бюджету. Позитивним прикладом такого є Ірландія, де влада в 1998 році зуміла зібрати до бюджету суму, що дорівнювала приблизно 2,5 ВПП. Позитивним результатом у цьому напрямку може поділитись й Італія у якій задекларовано було понад 100 млрд. євро та заплачено до бюджету близько 7 відсотків від легалізованих грошей, тобто до бюджету додатково надійшло 7 млрд. євро. З метою вдосконалення податкового законодавства та запровадження режиму детінізації економіки в нашій державі вкрай необхідно застосувати міжнародний досвід та ввести інститут податкового компромісу щодо звільнення від відповідальності платників податків за умови добровільного декларування грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є звільнення платників податків від фінансової кримінальної та адміністративної відповідальності за умови сплати не задекларованих платежів з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств. Для фактичної реалізації режиму податкового компромісу платникам податків надаються певні преференції, зокрема сплата лише частки завчасно не задекларованих платежів у розмірі 15 %, відсутність відповідальності, не вважається злочином щодо умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) уточнення недоплачених податкових зобов'язань, відсутність перевірки за уточненні та перевірені податкові періоди у наступних періодах, узгодження податкових зобов'язань протягом 60 календарних днів. Такі дії направленні на можливість забезпечення додаткових надходжень до бюджету виходячи з праворозуміння платників податків виконати свій конституційний обов'язок, вдосконалення податкової системи, прозорості ринкової економіки та її детінізація.

Шляхами досягнення мети законопроекту є необхідність внесення відповідних змін до положень Податкового кодексу України.

3. Правові аспекти

Правовідносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного акта не вплине на видаткову частину бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Положення проекту акта не містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Норми законопроекту не передбачають правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не потребує проведення консультацій із соціальними партнерами.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань у разі застосування податкового компромісу" є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Запровадження норм законопроекту забезпечить додаткові надходження до бюджету, поліпшення умов для розвитку в Україні відкритої, прозорої економіки та сприятиме детінізації.

 

Міністр фінансів України

О. Шлапак

Опрос