Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 121 Земельного кодекса Украины (относительно приобретения права собственности на земельные участки)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2014 № 4922
Дата рассмотрения: 20.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 121 Земельного кодексу України (щодо набуття права власності на земельні ділянки)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону спрямований на врегулювання відносин власності щодо земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні фермерських господарств.

На теперішній час фермерські господарства використовують понад 4,5 мільйонів гектарів землі. З них понад 200 тис. гектарів перебувають у постійному користуванні фермерських господарств. В середньому на одне господарство припадає близько 7 гектарів таких земель.

Ці землі набуто згідно з Законом України "Про селянське (фермерське) господарство". Відповідно до статті 6 даного Закону для ведення фермерського господарства передавалися у приватну власність або надавалися у користування земельні ділянки розміром не більше 100 гектарів, у тому числі не більше 50 га ріллі. З прийняттям Земельного кодексу України (25 жовтня 2001 року) з 1 січня 2002 року припинилося надання земельних ділянок у користування для фермерських господарств. Відповідно до п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України фермери повинні були до 1 січня 2008 року переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди. Однак, для цього не було створено відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення.

Така законодавча неврегульованість цього питання породжувала адміністративний тиск на фермерів, ускладнювала умови господарювання та стримувала розвиток фермерських господарств, бо позбавляла їх перспективи.

Рішенням Конституційного Суду України (N 5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року) було повернуто право постійного користування земельними ділянками для фермерських господарств. Але в цілому проблема сталого забезпечення земельними ресурсами фермерських господарств до цього часу не вирішена.

Така непослідовна державна політика вже призвела до зменшення чисельності фермерських господарств. Так, протягом 2010 - 2013 років чисельність фермерських господарств скоротилась із 44 тисяч до 40 тисяч, що, зокрема, призвело до значного скорочення робочих місць на селі.

Подальше зволікання з законодавчим врегулюванням відносин власності щодо земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні фермерських господарств, призведе до подальших руйнівних процесів на селі.

Тому існує нагальна необхідність законодавчого врегулювання та організаційного забезпечення відносин власності щодо земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні фермерських господарств.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Даний законопроект спрямований на створення стабільних умов функціонування фермерських господарств через врегулювання відносин власності на землю. Передача земель, що нині перебувають у користуванні фермерських господарств у приватну власність їх членів забезпечуватиме спадковість у веденні фермерської діяльності, унеможливлюватиме адміністративний тиск на фермерів, пов'язаний з вимогою переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого та організаційного забезпечення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту нормативно-правового акта

Законопроект передбачає внесення змін до статті 121 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002, N 3-4, ст. 27) "Норми безоплатної безоплатної передачі земельних ділянок громадянам" доповнити пунктом 4 такого змісту: "Земельні ділянки, які надані до 1 січня 2002 року у постійне користування фермерським господарствам або громадянам - членам фермерського господарства із земель запасу державної власності для створення та ведення фермерського господарства, безоплатно передаються в наданому розмірі фермерському господарству на правах спільної власності його членів". Проект Закону розширює перелік підстав безоплатної передачі земельних ділянок у приватну власність і визначає розмір земельних ділянок для такої передачі.

Також, у зв'язку із такими змінами, проектом встановлено вимогу Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити перегляд і приведення відповідними центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

4. Нормативно-правова база у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Земельний кодекс України, Закон України "Про фермерське господарство".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття даного законопроекту дозволить забезпечити сталість землекористування для фермерських господарств, сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва на селі, зайнятості сільського населення, економічного і соціального розвитку сільських територій.

 

Народний депутат

Л. М. Даценко (посв. N 455)

Опрос