Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах Президента Украины" относительно обеспечения надлежащей организации и проведения голосования

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2014 № 4905
Дата рассмотрения: 19.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України" щодо забезпечення належної організації та проведення голосування

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Стаття 5 Конституції України проголошує, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Однією із форм безпосередньої демократії є вибори (стаття 69 Основного Закону держави), в процесі яких громадяни України реалізують закріплене статтею 38 Конституції України право обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Гарантією реалізації цього права є проведення чесних та прозорих виборів, які забезпечують вільне волевиявлення громадян України.

Держава повинна сприяти у реалізації виборчих прав громадян у такий спосіб, щоб забезпечити їх непорушність, рівність та реалізацію.

Організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92 Конституції України).

Так, організація підготовки та проведення виборів Президента України регламентується Законом України "Про вибори Президента України" (далі - Закон).

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України головним обов'язком держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини. Забезпечення прав і свобод, крім усього іншого, потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод.

Станом на сьогоднішній день досить гостро стоїть питання щодо необхідності проведення позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року у повній відповідності до європейських стандартів і забезпечення можливості громадянам України реалізувати гарантовані Конституцією України виборчі права.

При цьому виникають окремі питання щодо забезпечення належної організації та проведення голосування в день позачергових виборів Президента України. Так, статтею 24 Закону передбачено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за вісімнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дев'яти осіб. Разом з тим, в день голосування два члени ДВК мають спостерігати за входом до приміщення виборчої дільниці та за виборчими скриньками, не менше трьох членів ДВК мають забезпечити проведення голосування за місцем перебування виборців. Таким чином робочий склад комісії, що має видавати бюлетені зменшується на 5 осіб. Видачу бюлетеня виборцю здійснюють два члени ДВК: один - працює зі списком (шукає виборця в списку, перевіряє паспорт, надає список для підпису перевернувши його лицем до виборця), другий - видає бюлетень (вписує на контрольному талоні своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, відокремлює від виборчого бюлетеня контрольний талон). Необхідно також врахувати, що на 25 травня 2014 року призначено окремі позачергові місцеві вибори. Виборці міст Києва та Черкас, до прикладу, у цей день обиратимуть також міського голову та депутатів міської ради, отже вони мають отримати по чотири виборчих бюлетеня. Процедура видачі чотирьох бюлетенів займає від 3 до 5 хвилин. Таким чином одна пара членів ДВК за годину обслуговує 12 - 20 виборців. За 12 годин безперервної роботи без перерви на обід та відпочинок одна пара членів ДВК може видати бюлетені 144 - 240 виборцям. Отже, для забезпечення нормального обслуговування близько 1500 виборців необхідно, щоб ДВК складалась хоча б з 18 членів.

Крім того необхідно врахувати, що за умов, які склалися в Донецькій та Луганській областях, може бути неможливим організувати голосування на окремих виборчих дільницях чи у окремих територіальних виборчих округах. Пропонується у разі неможливості передачі виборчих бюлетенів до відповідних окружних або дільничних виборчих комісій, вважати такі бюлетені невикористаними та надати право їх погашення Центральній виборчій комісії. Оскільки таких невикористаних бюлетенів може бути десятки тисяч, погасити виборчій комісії таку кількість бюлетенів у визначений Законом спосіб (шляхом відокремлення кута бюлетеня) неможливо. Тому пропонується передбачити, що такі бюлетені погашатимуться Центральною виборчою комісією шляхом передачі їх для знищення підприємством-виготовлювачем.

Крім того, потребує вирішення питання забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України з числа військовослужбовців та осіб начальницького чи рядового складу, які на період проведення виборів Президента України перебуватимуть за межами постійної дислокації військових частин (формувань) у зв'язку з виконанням завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування їх підрозділів, включаючи громадян України, призваних на військову службу у зв'язку з проведенням мобілізації.

Верховна Рада України не повинна бути осторонь від наявних гострих проблем сьогодення, що виникають під час підготовки та проведення позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року, і має долучитись до захисту конституційних прав громадян України та внести необхідні зміни до Закону України "Про вибори Президента України".

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою Законопроекту є забезпечення на законодавчому рівні належної організації та проведення голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року, з метою гарантування закріпленого статтею 38 Конституції України права обирати та бути обраними та вільного волевиявлення виборців як передумов обрання легітимного Президента України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується надати можливість окружним виборчим комісіям, у разі необхідності, збільшувати склад дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії за пропозиціями членів цієї комісії; передбачити право ЦВК погашати невикористані виборчі бюлетені шляхом знищення їх підприємством-виготовлювачем; а також надати можливість проголосувати виборцям з числа військовослужбовців та осіб начальницького чи рядового складу, які перебувають у зв'язку з виконанням завдань за призначенням у місцях тимчасового перебування їх підрозділів на території Донецької та Луганської областей.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про вибори Президента України"; "Про Центральну виборчу комісію".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття законопроекту забезпечить на законодавчому рівні належну організацію та проведення позачергових виборів Президента України з метою гарантування закріпленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати та бути обраними.

 

Народний депутат України

Д. Жванія

Опрос