Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 19 Кодекса административного судопроизводства Украины (относительно обжалования решений органов местного самоуправления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2014 № 4903
Дата рассмотрения: 19.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (щодо оскарження рішень органів місцевого самоврядування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Через складну суспільно-політичну ситуацію в державі, на жаль, непоодинокими є випадки проявів сепаратизму, у тому числі у зв'язку з ухваленням незаконних рішень органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами.

Такими рішеннями органів місцевого самоврядування проголошується невизнання центральних органів державної влади, створюються органи управління, непередбачені Конституцією та законами України, призначаються місцеві референдуми щодо статусу окремих адміністративно-територіальних територій та, за відсутності законних повноважень, здійснюються спроби втручання в зовнішньополітичну діяльність держави.

Своїми незаконними рішеннями органи місцевого самоврядування не тільки порушують державні інтереси, а й створюють загрозу порушення законних прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб.

Зокрема у березні - травні 2014 року Донецькою обласною, Селидівською, Макіївською, Дзержинською, Харцизькою, Кіровською, Костянтинівською, Краснолиманською та Сніжнянською міськими радами приймалися незаконні рішення щодо підтримання народної ініціативи про проведення референдуму та визначення статусу територій Донецької області.

Аналогічні рішення прийнято Первомайською, Ровенківською, Антрацитівською, Брянківської міськими та Антрацитівською районною радами Луганської області.

Окрім цього, приймалися рішення щодо проголошення російської мови офіційною та створення муніципальної міліції (Донецька міська рада), щодо визнання нелегітимними центральних органів виконавчої влади, сформованих Верховною Радою України (Луганська обласна рада), про вирішення залишити на будівлі міської ради прапор Російської Федерації та м. Антрацита (Антрацитівська міська рада).

Слід зазначити, що згідно із приписами Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення органів місцевого самоврядування можуть бути скасовані виключно в судовому порядку.

Кодексом адміністративного судочинства у ч. 1 ст. 19 визначено підсудність таких справ за місцезнаходженням відповідача.

Наразі у східних регіонах України спостерігається напружена соціально-політична та криміногенна ситуація.

Невідомими злочинними групами озброєних людей захоплюються будівлі правоохоронних органів, органів державної виконавчої влади, адміністрацій тощо.

Фактично паралізовано діяльність органів внутрішніх справ та Служби безпеки України.

Озброєними особами здійснюється тиск на суддів. Блокуються будівлі судів, здійснено спроби викрадання викрадення суддів, вимагання від суддів постановлення виправдувального вироку тощо. Належна охорона судів не здійснюється.

Зазначені обставини не можуть забезпечити законний, об'єктивний і неупереджений розгляд позовів за місцем знаходження відповідачів - органів місцевого самоврядування, оскільки у зв'язку із значним суспільним резонансом таких справ, існує реальна загроза захоплення приміщення судів, вчинення протиправних насильницьких дій стосовно суддів, працівників суду та інших учасників процесу.

Водночас завданням усіх органів влади в галузі правосуддя є необхідність забезпечити гарантований Конституцією та законами України принцип незалежності суддів від будь-якого впливу при здійсненні ними правосуддя.

Надання можливості альтернативного визначення підсудності таких справ також за місцем знаходження органу державної влади, який є, як правило, суб'єктом владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, сприятиме законному, об'єктивному, неупередженому розгляду справ та не допустить протизаконного тиску на суддів і інших учасників процесу.

2. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом пропонується внести зміни до ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими адміністративні справи з приводу оскарження органом державної влади актів, рішень, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування та створених ним органів, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за місцезнаходженням органу державної влади-позивача або місцезнаходженням відповідача.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Кодекс адміністративного судочинства України.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових бюджетних видатків.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього Закону забезпечить конституційний принцип незалежності суддів від будь-якого впливу при здійсненні ними правосуддя, а також протиправного впливу на інших учасників процесу.

 

Народні депутати України 

С. В. Пашинський
А. В. Сенченко

Опрос