Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам образования (относительно расширения доступа к общеобразовательному и дошкольному образованию)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.05.2014 № 4888
Дата рассмотрения: 15.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань освіти" (щодо розширення доступу до загальноосвітньої та дошкільної освіти)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Даний законопроект покликаний розширити доступ до загальноосвітньої та дошкільної освіти. Досить часто навчання дитини в українській приватній школі або приватному садочку це вимушене рішення через особливі потреби дитини чи родини (причини: фізіологічні, психологічні, медичні, інтелектуальні, світоглядні, культурологічні тощо).

Приватна освіта робить доступними для громадян освітні моделі, які в силу тих чи інших об'єктивних обставин, не можуть на даному етапі розвитку країни, або взагалі реалізуватися на території державних навчальних закладів. Приміром, конфесійні школи; школи, що створюють оптимальні умови для системної індивідуальної роботи з дітьми, які потребують невеликої аудиторії класу і школи (гіперактивні діти, діти УПР (уповільненого розумового розвитку), діти, які стоять на диспансерному обліку і потребують посиленого медичного, можливо, психологічного супроводу, та інші).

За даними Держкомстату України в Україні станом на 2012 - 2013 навчальний рік:

кількість загальноосвітніх середніх шкіл - 19672 ЗНЗ (кількість учнів в цих ЗНЗ - 4221909 особи);

кількість приватних ЗНЗ - 205 ПЗНЗ - становить 1 % від загальної кількості ЗНЗ в Україні (кількість учнів в цих приватних ЗНЗ - 19152 особи - становить 0,5 % від загальної кількості учнів в ЗНЗ України).

За 6 років закрилися 67 приватних шкіл. Кількість учнів в приватних ЗНЗ зменшилася більше ніж на 7000 осіб. (Станом на 2005 - 2006 навчальний рік в Україні діяло 272 приватних ЗНЗ, у них навчалося 26205 осіб).

Слід зазначити, що не отримуючи підтримку від держави, приватні школи і садочки навчають до 10 % дітей державних пільгових категорій (інваліди, чорнобильці, напівсироти, діти з багатодітних сімей та ін.).

Для більшості приватних ДНЗ та ЗНЗ комерційна вартість комунальних послуг (майже в половину вища за вартість оплати комунальних послуг в комунальних навчальних закладах).

Все це з урахуванням значного підвищення собівартості освіти, тривалої економічної кризи та падіння платоспроможності батьківської громади є головними причинами знищення авторських шкіл, розрахованих на середній клас, і перетворення приватної освіти на ексклюзив для дуже заможних людей.

Станом на 2013 рік результатом тарифної політики, стало банкрутство 5 столичних приватних шкіл і дошкільних закладів з досвідом 20-річної роботи. На межі банкрутства знаходиться більшість недержавних середніх та дошкільних навчальних закладів, у зв'язку із високими тарифами на комунальні послуги, в той час як тільки по місту Києву в черзі на 2014 - 2015 роки зареєстровано 39397 осіб, з яких 8000 потребують негайного влаштування в дитячі садки.

У загальному бюджеті приватної школи вартість теплової енергії складає не менше 10 %, а всіх комунальних послуг не менше - 20 %, що не дає можливостей не тільки для подальшого розвитку, а й для продуктивного існування приватних шкіл і дошкільних навчальних закладів.

Як свідчить досвід провідних країн світу в процесі модернізації країни та проведенні всеохоплюючих реформ суспільства освіта повинна відігравати фундаментальну і рушійну роль. Отже потрібно віднайти і створити умови для повноцінної продуктивної діяльності освітніх моделей і навчальних закладів усіх форм власності, розвитку недержавного сектору в царині забезпечення потреб населення. Тим більше, що обов'язком органів місцевого самоврядування відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування", "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про охорону дитинства" є забезпечення розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Даний законопроект підготовлений з метою створення додаткових умов для розвитку системи освіти України; забезпечення розвитку мережі загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, що повинно задовольняти освітні потреби кожної людини відповідно до її інтересів, здібностей та потреб суспільства, в першу чергу, в наданні конституційно обов'язкової загальної середньої освіти та дошкільної освіти.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Пропонується застосовувати до всіх загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів, незалежно від їх організаційно-правових форм, форм власності та джерел фінансування, єдиний підхід до формування тарифів на комунальні послуги у порядку встановленому законодавством.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють:

Конституція України;

Закон України "Про освіту";

Закону України "Про загальну середню освіту";

Закону України "Про дошкільну освіту".

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація даного законопроекту сприятиме покращенню роботи загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, що надають якісні освітні послуги населенню й зберігають та удосконалюють інфраструктуру системи освіти, залучаючи позабюджетні інвестиції, а також стане наступним кроком до відновлення та розширення мережі загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів.

 

Народний депутат України

Л. М. Гриневич (посвідчення N 084)

Опрос