Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2014 год" (относительно восстановления уровня дифференциации всех прожиточных минимумов и всех минимальных стандартов для защищания интересов малообеспеченных и социально незащищенных слоев населения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.05.2014 № 4878
Дата рассмотрения: 15.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (щодо відновлення рівня диференціації усіх прожиткових мінімумів і всіх мінімальних стандартів для захищення інтересів малозабезпечених та соціально незахищених верств населення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Внесення запропонованих законопроектом змін містить зняття напруги яка виникла серед малозабезпечених та соціально незахищених верствах населення після прийняття Законів України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та внесених змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".

Не можна погодитись зі змінами до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" щодо збереження протягом 2014 року розміру мінімальної заробітної плати на рівні 1 218 гривень, та замороженням с терміну підвищення розмірів базового стандарту для всіх соціальних гарантій, в тому числі і мінімальної заробітної плати, - прожиткового мінімуму (економія аж 420, 7 млн. гривень).

Не дивлячись на те, що Уряд пояснює це вищими темпами росту розміру мінімальної заробітної плати протягом 2004 - 2013 років, ніж темпи росту економіки за цей період, однак ним не враховано, що прожитковий мінімум розраховується на основі необхідних для фізіологічного виживання людини товарів і послуг.

Ще у 2012 році фахівці зазначали, що реальний прожитковий мінімум має складати не менше 3000 гривень - той невеликий мінімум, якого вистачить для того, аби людині вистачило на їжу. Профспілки наполягали, що середня зарплата по Україні має складати 8000 гривень (див. http://www.newsru.ua/finance/17jun2012/overdraft.html). Сьогодні даний показник складає близько 3000 гривень (для порівняння, середня зарплата у сусідній Польщі складає 1350 доларів, в Чехії - 1460, це при тому, що у Польщі продукти харчування вдвічі-втричі дешевші, ніж в Україні).

Звідси виникає парадокс в питанні невідповідності цін рівням зарплати. При цьому навіть незначне зростання заробітної плати, зниження цін на деякі групи товарів і послуг пожвавили споживчі настрої населення та забезпечили збільшення обороту роздрібної торгівлі в Україні у 2013 році на 9,5 відсотка.

Статтею 5 Закону України "Про прожитковий мінімум" встановлена необхідність моніторингу його фактичної величини. Але набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, які використовуються Мінсоцполітики для обчислення фактичних величин прожиткових мінімумів, і набори товарів та послуг, які використовують Держстат для розрахунків індексів споживчих цін, не співпадають і не корелюються один з одним. Тому необхідно використовувати однакові набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для розрахунків теоретичних і фактичних прожиткових мінімумів та індексів споживчих цін, оскільки їх значення на затвердження величин прожиткових мінімумів на наступний рік ніяк не впливає і практично всі ці величини затверджуються значно менше ніж досягнуті. Тобто затверджені прожиткові мінімуми на поточний рік апріорі підтримують і фактично спрямовані на впровадження погіршення рівня життя.

Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум також був фактично "заморожений" на весь рік - і з 1 грудня склав 1176 грн. Тобто протягом 2013 року падіння рівня життя ніяким чином не вплинуло на перегляд величин прожиткових мінімумів і, відповідно, на соціальні виплати.

Законом затверджено, що у 2014 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється у розмірі 1176 гривень, та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 1032 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 1286 гривень; працездатних осіб - 1218 гривень; осіб, які втратили працездатність - 949 гривень, один раз на рік без врахування зростання цін та інфляції.

Окрім вище зазначеного, це означатиме, що державні допомоги, які надаються відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" тощо, а саме допомога малозабезпеченим сім'ям, соціальна допомога дітям з інвалідністю та надбавка на догляд за дітьми з інвалідністю, допомога при народженні дитини, допомога на дитину до досягнення нею трирічного віку, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають у прийомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу та інших, не будуть збільшуватися протягом 2014 року. Разом з тим, для багатьох сімей державна допомога є основним джерелом існування, особливо, якщо це стосується сімей, які доглядають за дітьми з інвалідністю з важкими формами інвалідності, багатодітних сімей та ін. Такий стан справ призведе до ще більшого зубожіння вразливих сімей та розшарування основних верств населення.

2. Цілі та завдання проекту

Метою законопроекту є захищення інтересів малозабезпечених та соціально незахищених верств населення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Вносяться зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік":

"Установити у 2014 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі:

з 1 січня - 1176гривень, з 1 липня - 1207 гривень, з 1 жовтня - 1256 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 1032 гривні, з 1 липня - 1059 гривень, з 1 жовтня - 1102 гривні;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1286 гривень, з 1 липня - 1320 гривень, з 1 жовтня - 1373 гривні;

працездатних осіб: з 1 січня - 1218 гривень, з 1 липня - 1250 гривень, з 1 жовтня - 1301 гривня;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 949 гривень, з 1 липня - 974 гривні, з 1 жовтня - 1014 гривень".

- "Установити у 2014 році мінімальну заробітну плату:

у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень, з 1 липня - 1250 гривень, з 1 жовтня - 1301 гривня;

у погодинному розмірі: з 1 січня - 7,3 гривні, з 1 липня - 7,49 гривні, з 1 жовтня - 7,8 гривні.".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в даній сфері складають Конституція України, Податковий кодекс України, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України "Про прожитковий мінімум", Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Закон України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту потребує додаткових витрат з Державного бюджету України у розмірі 7,3 млрд. гривень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту сприятиме захищенню інтересів малозабезпечених та соціально незахищених верств населення.

 

Народні депутати України:

Тимошенко В. А. (посв. N 419)

Доній О. С. (посв. N 313)

Лабазюк С. П. (посв. N 411)

Бадаєв Р. Г. (посв. N 457)

Дудка В. В. (посв. N 33)

Єремеєв І. М. (посв. N 248)

Мошенський В. З. (посв. N 332)

Фурсін І. Г. (посв. N 361)

Опрос