Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел XX "Переходные положения" Налогового кодекса Украины относительно усовершенствования особенностей налогообложения субъектов индустрии программной продукции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.05.2014 № 4805
Дата рассмотрения: 05.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо вдосконалення особливостей оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У 2013 році Україна зайняла 68 місце в рейтингу розвитку інформаційних та комунікаційних технологій Міжнародного союзу електрозв'язку ООН серед 157 країн.

Одночасно, за оцінками Світового банку до 2015 року Україна може зайняти шосте місце в світі за обсягом ІТ-експорту за умови подальшої цілеспрямованої державної підтримки індустрії програмної продукції.

Експорт українських ІТ-послуг у 2013 році оцінюється майже в 1,4 млрд. дол. США., що майже на 28 % більше показника минулого року, але складає не більше 1 % світового обсягу.

За рівнем конкурентоспроможності та привабливості для іноземних замовників галузь інформаційних технологій України поступається, зокрема, Індії, Бразилії, Білорусії, Грузії, Румунії.

Привабливість інших країн забезпечується звільненням від оподаткування прибутку ІТ-компаній та доходів її працівників, а також встановленням мінімальних ставок зборів до фондів соціального страхування.

Так, в Індії податок на прибуток підприємств 0 %, податок на доходи фізичних осіб 0 %, збори до фондів соціального страхування 6 %, в Бразилії 0 %, 0 % та 10 % відповідно, Білорусії 0 %, 9 % та 9,3 % відповідно, Грузії 0 %, 0 % та 0 % відповідно.

Рівень привабливості України на світовому ІТ-ринку обумовлений існуванням спрощеної системи оподаткування для фізичних осіб - підприємців та правом ІТ-компаній відносити на валові витрати вартість товарів та послуг, які придбаваються у фізичних осіб - платників єдиного податку, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації.

Фактично через залучення таких фізичних осіб - підприємців ІТ-компанії зменшують витрати на сплату податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, не оформлюючи таких осіб у штат компанії та спрямовуючи через них частину доходу від надання ІТ-послуг, але це зменшує капіталізацію компаній та їх інвестиційну привабливість.

Така ситуація обумовлена високими ставками податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску порівняно з іншими країнами - світовими лідерами експорту ІТ-послуг.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект спрямований на підвищення рівня конкурентоспроможності та привабливості для іноземних замовників галузі індустрії програмної продукції України шляхом встановлення особливостей оподаткування доходів працівників-програмістів ІТ-компаній та приведення рівня їх податкового навантаження до рівня країн-лідерів експорту ІТ-послуг.

Законопроектом передбачається на період з 1 січня 2015 року до 1 січня 2023 року встановлення 5 % ставки податку на доходи фізичних осіб та 5 % єдиного соціального внеску з заробітної плати та інших винагород за трудовими договорами працівників - професіоналів в галузі програмування суб'єктів індустрії програмної продукції.

При цьому передбачається, що сума податку на доходи фізичних осіб таких працівників за ставкою 5 % не може бути меншою, ніж сума податку за ставкою 15 % з двох розмірів мінімальної заробітної плати, а розмір ЄСВ за ставкою 5 % - меншим, ніж розмір ЄСВ з двох мінімальних зарплат за звичайною ставкою.

Законопроектом обмежується перелік видів економічної діяльності з реалізації товарів, виконання робіт та надання послуг в індустрії програмної продукції в цілях визначення наявності права суб'єкта індустрії програмної продукції на застосування особливостей оподаткування.

Одночасно, з метою уникнення розбалансування дохідної та витратної частин пенсійного та соціальних фондів, збільшення їх дефіциту та порушення базових принципів соціального страхування, законопроектом запроваджується застосування спеціального коефіцієнту при нарахуванні соціальних виплат для працівників - професіоналів суб'єктів індустрії програмної продукції, доходи яких оподатковувалися за зниженими ставками податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Податковий кодекс України;

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності";

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття";

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням";

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат із державного та місцевих бюджетів України.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить підвищити рівень конкурентоспроможності українських ІТ-послуг, збільшити валютну виручку українських ІТ-компаній, стимулювати їх розширення, а також збільшити дохідну частину місцевих бюджетів та соціальних фондів через виведення з тіні заробітної плати програмістів в ІТ-галузі.

 

Народний депутат України

С. Л. Тігіпко (посвідчення N 3)

Опрос