Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 692 Гражданского кодекса Украины (относительно урегулирования вопроса оплаты продовольственных товаров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.04.2014 № 4799
Дата рассмотрения: 30.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 692 Цивільного кодексу України (щодо врегулювання питання оплати продовольчих товарів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Хлібопекарська галузь є однією з головних галузей харчової промисловості України, що забезпечує продовольчу безпеку та соціальну стабільність у державі.

Протягом тривалого часу, за участі Кабінету Міністрів України, Всеукраїнської асоціації пекарів та представників бізнесу проводилась низка заходів щодо обговорення проекту Закону України "Про внутрішню торгівлю", який мав би регулювати широке коло питань, в тому числі і взаємовідносини торгівельних мереж і виробників продовольчих товарів.

Проте, на сьогоднішній день жодних позитивних змін не відбулося в цьому напрямку. У той же час, роздрібні торговельні мережі порушують строки розрахунків за поставлені товари, нав'язують неприйнятні умови співпраці, існує велика дебіторська заборгованість, що у свою чергу призводить до удорожчання продовольчих товарів. Наприклад, торгівельні мережі розраховуються за поставлені на реалізацію продовольчі товари (хліб, молоко, тощо) через 21, 30, 100 а іноді і 150 днів, що призводить до вимивання обігових коштів у виробників, в тому числі хлібопекарських підприємств. Це при тому, що кінцевий строк реалізації цих товарів, наприклад хліба, не більше 72 годин (3 доби). Таким чином, виробник кредитує торгівельну мережу і змушений ці витрати перекладати на собівартість продукції, що призводить до збільшення ціни на продукцію, за яку в кінцевому рахунку платить споживач.

Для цінової підтримки стабільності на ринку продовольчих товарів необхідна підтримка промислових підприємств та виробників цих товарів. Це можливо досягти, без додаткових фінансових інвестиції, лише шляхом створення справедливих та ринкових умов для всіх учасників.

Для врегулювання питання здійснення розрахунків суб'єктів торговельної діяльності з постачальниками хліба та інших соціально значущих товарів необхідно встановити термін щодо розстрочки платежу не більше трьох календарних днів після закінчення строку придатності таких товарів.

2. Мета проекту Закону

Метою цього проекту є врегулювання взаємовідносин між торгівельними мережами та виробниками продовольчих товарів, крім того недопущення зростання ціни на першочергові продовольчі товари, такі як хлібобулочні та молочні вироби. Зазначені заходи призведуть до зниження собівартості продукції, так як у виробників не буде необхідності кредитувати торгівельні мережі.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується встановити обмеження по строкам розрахунків між торгівельними мережами, суб'єктами торгівлі та постачальниками, виробниками продовольчих товарів.

Так, пропонується доповнити пункт 2 статті 692 Цивільного кодексу України абзацом другим наступного змісту: розстрочення платежу за поставлені продовольчі товари не може перевищувати трьох календарних днів після закінчення строку придатності таких товарів.

4. Стан нормативно-правової бази

Цивільний кодекс України.

Прийняття проекту Закону не потребує внесення змін та доповнень до інших нормативних актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього законопроекту не потребує додаткових фінансових та інших витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону сприятиме недопущенню зростання цін в першу чергу, на продовольчі товари першої необхідності такі як хлібобулочні вироби, молочні продукти, овочі, фрукти, тощо.

Крім того, прийняття даного проекту Закону врегулює взаємовідносини між торгівельними мережами та постачальниками продовольчих товарів і наблизить їх до ринкових.

7. Запобігання корупції

Законопроект не містить правил і процедур, які можуть нести ризики вчинення корупційних правопорушень.

 

Народний депутат України

А. О. Табалов (посвід. N 323)

Опрос