Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 122 Земельного кодекса Украины относительно предоставления районным и городским территориальным органам исполнительной власти по вопросам земельных ресурсов права передавать в собственность или пользование земли сельскохозяйственного назначения, находящиеся в государственной собственности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.04.2014 № 4796
Дата рассмотрения: 29.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо надання районним та міським територіальним органам виконавчої влади з питань земельних ресурсів права передавати у власність або користування землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до чинних норм Земельного кодексу України, від імені Держави правом розпоряджатися, тобто, надавати у власність, користування чи оренду земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення можуть лише державні органи з питань земельних ресурсів до яких відноситься Держземагентство та його територіальні органи. Раніше таке право належало органам виконавчої влади загальної компетенції - районним та обласним державним адміністраціям, Кабінету міністрів України. Безумовно, що питання належності компетенції щодо права передачі земель державної власності сільськогосподарського призначення, залишається дискусійним. Однак, на сьогоднішній день, Держземагентство реалізує надане йому право розпоряджатися зазначеними земельними ділянками. В свою чергу, в законодавстві та на практиці виникла низка питань, які необхідно терміново вирішити.

Так, у статті 122 Земельного кодексу України зазначено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у користування та власність для усіх потреб. Тобто, Кодексом передбачено, що територіальні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин також передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у користування та власність для усіх потреб. Однак не зазначено, якого рівня територіальні органи можуть розпоряджатися зазначеними земельними ділянками. У зв'язку з відсутністю чіткого розмежування повноважень між відповідними територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин щодо питань розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення, виникла гостра необхідність розмежувати такі повноваження шляхом внесення відповідних змін до статті 122 Земельного кодексу України. Зазначене розмежування необхідно здійснити з метою забезпечити виконання норм Конституції України, якими встановлено, що право власності на земельні ділянки може набуватися в порядку визначеному законом.

Другою обставиною, що зумовлює застосування у статті 122 Земельного кодексу України чіткого розмежування повноважень між територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин є вимога громадян України. Така вимога ґрунтується на тому, що розпоряджатися землями державної власності сільськогосподарського призначення повинні, зокрема, районні та міські територіальні органи зазначеного виконавчого органу влади. Мотивацією виступає зручний доступ до відповідного державного органу влади. Наприклад, для переукладення договору оренди на земельну ділянку, що знаходиться в межах певного району, громадянину не потрібно буде їхати в обласний центр для вирішення цього питання, йому потрібно буде звернутись до відповідного територіального органу, що знаходиться у районному або міському центрі.

Отже, запропоноване внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України, покликане привести законодавство у відповідність до Конституції України та задовольнити потребу громадян України у таких змінах.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Метою проекту Закону є розмежування повноважень між територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, а зокрема надання їх районним та міським органам права передавати у власність або користування землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом запропоновано внести зміни до статті 122 Земельного кодексу України, а саме, доповнити дану статтю абзацом другим та третім, де передбачити:

1. Обласний територіальний орган центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, передає у власність або користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для всіх потреб в межах області, із земель державної власності;

2. Районний, міський територіальний орган центрального органу виконавчої влади, з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах району, міста, крім випадків визначених частиною восьмою цієї статті.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом у зазначеній сфері відносин є Земельний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту не потребує додаткових видатків з державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Українське суспільство позитивно сприйме надання районним та міським територіальним органам виконавчої влади з питань земельних ресурсів права передавати у власність або користування землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності. Адже доступність до послуг, що надає держава - це один з пріоритетів розвитку демократичної, європейської держави.

 

Народний депутат України

В. М. Ничипоренко (реєстр. N 420)

Опрос