Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно применения переговорной процедуры в особый период или в условиях чрезвычайного положения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.04.2014 № 4789
Дата рассмотрения: 28.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін Закону України "Про здійснення державних закупівель"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

У зв'язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, втручанням Російської Федерації у внутрішні справи України та захопленням цією державою території Автономної Республіки Крим, Указом Президента України від 17 березня 2014 року N 303/2014 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом України від 17.03.2014 N 1126-VII, оголошено про проведення часткової мобілізації на частині території України.

Згідно частини 4 статті 3 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зміст мобілізації становить, в тому числі, переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а також адміністративно-територіальних одиниць України на роботу в умовах особливого періоду.

Функціонування національної економіки, органів державної влади, місцевого самоврядування та підприємств, установ і організацій всіх форм власності в умовах особливого періоду зумовлює необхідність встановлення особливих процедур закупівель.

10 квітня 2014 року Верховною Радою України було прийнято нову редакцію Закону України "Про здійснення державних закупівель", метою якого є вдосконалення законодавства у сфері державних закупівель, підвищення рівня прозорості та відкритості здійснення процедури державних закупівель, запобігання проявам корупції в цій сфері, тощо.

На жаль, застосування норм вищезазначеного Закону по відношенню до сьогоднішньої ситуації практично унеможливлює проведення закупівель для вирішення нагальних потреб Збройних Сил України у терміновому порядку, в тому числі шляхом застосування переговорної процедури закупівлі.

Так, статтею 39 вищевказаного Закону визначено умови застосування переговорної процедури закупівлі, та викладено вичерпний перелік випадків застосування цієї процедури.

Зокрема, переговорна процедура закупівлі застосовується замовником, як виняток, у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, а саме пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.

Водночас, зазначена умова не охоплює всіх обставин, у разі настання яких об'єктивно унеможливлюється дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, в тому числі в умовах особливого періоду.

Крім того, статтею 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачено порядок оскарження процедур закупівель в Антимонопольному комітеті України, відповідно до якого строк розгляду поданих скарг здійснюється протягом 30 робочих днів, та може бути підставою для призупинення процедури закупівлі.

Також, вказана вище стаття Закону передбачає обов'язкову заборону укладення договору закупівлі протягом всього часу такого розгляду.

Суто технічне застосування норм статті 18 Закону надасть можливість будь-якій особі зірвати закупівлю товарів, робіт і послуг в особливий період, що призведе до унеможливлення отримання Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями відповідних матеріально-технічних ресурсів, необхідних для забезпечення заходів щодо оборони Держави.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення невідкладного проведення процедур державних закупівель в умовах особливого періоду.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується передбачити можливість застосування замовником переговорної процедури закупівлі в умовах особливого періоду та непоширення дії норм статті 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо оскарження проведення замовником цієї процедури.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дана сфера правовідносин регулюється Законом України "Про здійснення державних закупівель".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Запропонований проект Закону створить належні правові умови для невідкладного проведення процедур державних закупівель в умовах особливого періоду.

 

Народний депутат України

О. І. Кузьмук (реєстр. N 041)

Опрос