Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно обеспечения права киевлян на местное самоуправление)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.04.2014 № 4788
Дата рассмотрения: 28.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення права киян на місцеве самоврядування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У той час, коли Уряд України під загрозою сепаратизму готовий давати будь які поблажки Донбасу, розширювати автономію, проводити реформу місцевого самоврядування, єдине місто в Україні, де мешканці ніяк не можуть впливати на владу - це Київ. Не дивлячись на тривалі дискусії про самоврядування, позачергові вибори мера Києва, призначені на 25 травня 2014 року, швидше за все, проводитимуться у один тур, що може знову привести на цей пост випадкову людину, яку не підтримує більшість киян. А Києвом досі одноосібно керує людина, призначена "із центру" - голова КМДА.

Кияни мають рівні з жителями інших міст права на самоврядування: обирати мера з широкими повноваженнями, а не терпіти чергового тимчасового голову адміністрації, впливати на розподіл бюджету, утворювати органи самоврядування за місцем проживання, самостійно вирішувати питання свого двору, мікрорайону, району.

Допоки ці питання не будуть вирішені, будь-які вибори за чинним законом - лише профанація.

Саме тому, важливо вже зараз, до конституційної реформи, початок якої відкладатиметься ще досить довго, закріпити рівність прав киян на місцеве самоврядування поряд з жителями інших територіальних громад України.

2. Цілі та завдання проекту акта

Законопроект розроблений з метою забезпечення права киян на місцеве самоврядування на рівні з жителями інших міст України.

Основним завданням законопроекту є закріплення саме у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" положень, відповідно до яких місцеве самоврядування в місті Києві здійснюється відповідно до вказаного Закону. Особливий статус, що є у Києва у зв'язку із здійсненням містом функцій столиці, визначатиметься в окремому розділі цього ж Закону, що має на меті забезпечити єдиний підхід до організації та діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування у місті Києві.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується визначити, що місцеве самоврядування в місті Києві регулюється Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Разом з цим, з метою забезпечення реалізації Києвом функцій столиці України передбачається вказаний Закон доповнити новим розділом, який визначатиме спеціальний статус Києва як столиці, і не впливатиме на реалізацію виборними органами і посадовими особами місцевого самоврядування Києва їх функцій щодо управління містом, делегованих їм киянами.

Законопроектом пропонується зберегти основні гарантії столичного статусу Києва, який покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.

Разом з цим законопроект передбачає ряд гарантій непорушності права на місцеве самоврядування жителів столиці, зокрема щодо призначення головою КМДА та головами районних державних адміністрацій лише осіб, обраних головами відповідних рад, а також забезпечення призначення заступниками голів державних адміністрацій Києва з питань реалізації самоврядних повноважень відповідно секретаря міської ради та заступника голови районної ради.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання нормативно-правовою базою є Конституція України, Європейська хартія місцевого самоврядування, Закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеві державні адміністрації".

Проектом Закону пропонується визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про столицю України - місто-герой Київ".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього Закону дозволить забезпечити право киян на місцеве самоврядування, вирішить проблему нерівності у правах членів територіальної громади міста Києва порівняно з членами інших територіальних громад України, слугуватиме підвищенню відповідальності міського голови перед киянами та створюватиме додаткові механізми реалізації жителями Києва та громадою своїх прав.

 

Народний депутат України

М. Д. Катеринчук (р/к N 238)

Опрос