Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно функционирования Государственного земельного банка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.04.2014 № 4784
Дата рассмотрения: 25.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття постанови

Проект акту підготовлено з метою забезпечення виконання зобов'язань української сторони перед міжнародними фінансовими організації в частині щодо перегляду концепції подальшого функціонування Державного земельного банку.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою запропонованого проекту є законодавче врегулювання питання подальшого функціонування Державного земельного банку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2012 N 609 було створено ПАТ "Державний земельний банк" (далі - Банк) та сформовано за рахунок коштів державного бюджету статутний капітал Банку в розмірі 120 млн. гривень.

Передбачалось, що Банк забезпечуватиме управління землями сільськогосподарського призначення державної власності та виконуватиме функцію з реалізації державних кредитних програм, передусім для середнього і малого бізнесу у сільській місцевості.

Також на законодавчому рівні було визначено право формувати статутний капітал Банку за рахунок внесків у вигляді земельних ділянок.

У зв'язку з неповним законодавчим забезпеченням роботи Банку як суб'єкта правовідносин на ринку земель сільськогосподарського призначення, Банк на сьогоднішній день може провадити свою діяльність лише як комерційний банк.

При цьому, станом на 01.03.2014 в Україні окрім Банку функціонує 180 банків, з яких два державних та чотири з державною часткою понад 75 % на поповнення статутного капіталу яких за період з 2008 року за рахунок коштів державного бюджету та облігацій внутрішньої державної позики було спрямовано більш ніж 55 млрд. гривень.

Таким чином, наразі існує необхідність для перегляду концепції подальшого існування Банку згідно з міжнародною практикою, яка свідчить про доцільність передавання функції фінансування сільського господарства фінансовим установам, які мають міцнішу базу в частині формування капіталу, регуляторного нагляду та конкуренції.

На вищезазначеному, зокрема, було зроблено акцент Світовим банком в аналітичній записці стосовно діяльності Державного земельного банку і досвідом у сфері управління державними земельними ресурсами.

Так, зокрема, в аналітичній записці зазначено, що земельні агентства, земельні фонди та земельні банки, як правило зосереджені на консолідації земель, діяльності на ринку земель і відіграють координуючу роль у фінансуванні передачі земель зі складними перерозподілами. Фінансування сільгоспвиробництва, в тому числі іпотека сільськогосподарських земель, не входить до сфери їх повноважень.

У зв'язку з чим проектом пропонується вилучити із законодавства норми, які регламентують діяльність Державного земельного банку, як банківської установи та вжиття заходів щодо ліквідації Державного земельного банку.

3. Правові аспекти

Проект розроблено відповідно до Конституції України, Земельного Кодексу України, Закону України "Про банки і банківську діяльність".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових видатків Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект потребує погодження з Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Національним банком України та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті відсутні положення, які можуть містити ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Запропонований проект Закону не відноситься до актів регуляторного впливу.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити виконання зобов'язань української сторони перед міжнародними фінансовими організації в частині щодо перегляду концепції подальшого функціонування Державного земельного банку.

 

Міністр фінансів України

О. Шлапак

Опрос