Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 73 Кодекса законов о труде Украины (об исключении из перечня праздничных дней 1 и 2 мая - Дня международной солидарности трудящихся)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.04.2014 № 4777-1
Дата рассмотрения: 29.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України" (про виключення з переліку святкових днів 1 і 2 травня - Дня міжнародної солідарності трудящих)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до пункту 7 частини другої статті 92 Конституції України державні свята встановлюються виключно законами України. Сучасний перелік державних свят складався ще на початку 1990-х років. За своїм змістом він є компромісним варіантом між новітніми державними святами доби незалежності та пам'ятними датами радянської доби. За кількістю виведених з обігу радянських державних свят, Україна поступається таким країнам пострадянського простору як Естонія, Латвія, Литва, Грузія, Вірменія.

На сьогоднішній день в Україні святами визначені: 1 січня - Новий Рік, 7 січня - Різдво Христове, 8 Березня - Жіночий день, 1 - 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих, Пасха (квітень, травень, за місячним календарем), 9 травня - День Миру і Перемоги, Трійця - через 40 днів після Пасхи, 28 червня - День Конституції, 24 серпня - День Незалежності.

В цілому в Україні визначено 9 свят, які мають загальнонаціональний характер та є вихідними днями. В той же час в багатьох країнах (США, Франція, Італія) державним є фактично одне свято. При цьому, окрім цього свята, вихідними днями є релігійні або традиційні свята.

Разом з тим, обов'язком держави є запровадження адекватної та оптимальної системи державних свят, що покликана зменшити вплив на суспільство історичної спадщини радянської доби, сприяти суспільному порозумінню та консолідації.

В пам'яті українців від радянських часів міцно укорінені стереотипи по відношенню до певних свят, які не мають відношення до національної історії та традиції. Такими днями є визначені як святковими - 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих. Станом на сьогодні можна стверджувати, що населення України широко його не відзначає, а тому він може бути виключений з переліку святкових днів, які є вихідними. За звичаєм багатьох країн, такий день може відзначатись, але не повинен мати статусу державного свята.

2. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом пропонується внести зміни у статтю 73 Кодексу законів про працю України, якими виключити з переліку святкових днів 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини у даній сфері є Конституція України, Кодекс законів про працю України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування проекту

Прийняття та реалізація законопроекту додаткових видатків із Державного бюджету не потребує.

5. Прогноз соціально-економічних, політичних та інших наслідків прийняття проекту

Створення нового комплексу державних свят буде сприяти подальшому подоланню комуністичних ідеологем і відновленню історичної пам'яті і, певним чином, сприятиме залученню України до евроінтеграційних процесів.

Крім того, прийняття законопроекту дозволить унормувати державні свята та сприятиме консолідації суспільства, його самоідентифікації та продемонструє цінності, які є пріоритетними для держави.

 

Народний депутат України

В. І. Балога

Опрос