Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно сбора за операции обращения с отходами)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.04.2014 № 4774
Дата рассмотрения: 24.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо збору за операції поводження з відходами)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В Україні щорічно утворюється тільки побутових відходів до 15 мільйонів тонн. Існуюча система збору, вивезення, утилізації та захоронення відходів, між тим не відповідає сучасним вимогам. Більшість полігонів (рекультивація яких знаходиться в компетенції держави) за фактом є звалищами, у зв'язку з чим відходи стають одним з основних чинників, що негативно впливають на навколишнє середовище, а в близькій перспективі ще й обтяженням для бюджетів усіх рівнів.

Існуюча практика прийняття рішень по напрямках переробки відходів (в тому числі і за участю держави) не відповідає вимогам часу.

Сьогодні згідно із статтею 35-1 Закону України "Про відходи" передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Проте на практиці власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок відмовляються укладати договори про вивезення побутових відходів, оскільки не несуть за таку відмову жодної відповідальності.

Виконавці послуг з вивезення побутових відходів сьогодні відмовляються працювати з органами місцевого самоврядування, оскільки ці органи не можуть забезпечити оплату їх послуг.

Держава сьогодні зняла з себе відповідальність за вивезення побутових відходів у невеликих містах, селищах та селах, коли громадянам "дешевше" викинути сміття на узбіччі, в лісі, але це не є "дешевше" для держави.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою пропонованих змін є спрямування 100 відсотків місцевого збору за операції поводження з відходами до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонуються зміни до Бюджетного кодексу України, якими передбачено спрямування 100 відсотків місцевого збору за операції поводження з відходами до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів.

Запровадження місцевого збору збір за операції поводження з відходами, який буде встановлюватись місцевими радами, і кошти від якого зараховуватимуться до місцевого бюджету, передбачено відповідним проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо збору за операції поводження з відходами)", який внесено одночасно з цим законопроектом на розгляд Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становлять Конституція України, Податковий та Бюджетний кодекси України, Закон України "Про відходи".

Реалізація положень зазначеного законопроекту потребує також прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо збору за операції поводження з відходами)", який також внесений на розгляд Верховної Ради України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту щодо основних його положень не потребуватиме додаткових витрат Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо збору за операції поводження з відходами)" забезпечить створити чітку систему управління відходами на місцевому рівні.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

А. В. Шевченко

О. Л. Канівець

В. В. Пацкан

А. Д. Гончаров

Є. Г. Карташов

Опрос