Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский кодекс Украины и Гражданский процессуальный кодекс Украины относительно восстановления гражданской дееспособности физического лица, которое было признано недееспособным

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.04.2014 № 4763
Дата рассмотрения: 24.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття даного законопроекту зумовлено рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Наталія Михайленко проти України" (заява N 49069/11) від 30 серпня 2013 року, у якому Європейський Суд з прав людини (далі - Суд) визнав порушення Україною взяті на себе зобов'язання по дотриманню Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а саме п. 1 ст. 6 (право на справедливий суд), оскільки будучи визнаною недієздатною гр. Михайленко Н. не мала права відповідно до чинного законодавства України звернутися до суду із заявою про поновлення цивільної дієздатності.

Суд зазначив у вказаному рішенні, що підхід, закріплений у національному законодавстві України, згідно яким особи, визнані недієздатними, не мають права на безпосередній доступ до суду з метою поновлення своєї цивільної дієздатності, не відповідає загальній тенденції, що панує на європейському рівні. Сімнадцять із двадцяти досліджених Судом правових систем передбачали на той час безпосередній доступ до суду для осіб, визнаних недієздатними (справа "Станєв проти Болгарії").

Крім того, Суд вказав, що національне законодавство України не закріплює гарантій того, що питання поновлення цивільної дієздатності переглядатимуться судами з регулярною періодичністю, що значно обмежує не лише цивільні права особи, а й права на справедливий суд.

Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне виправити описаний недолік у національному законодавстві України, а саме у Цивільному кодексі України та Цивільному процесуальному кодексі України, які регламентують процедуру поновлення цивільної дієздатності.

2. Цілі й завдання прийняття законопроекту

Основним завданням і ціллю цього законопроекту є закріплення права фізичної особи, яка визнана недієздатною, на безпосередній доступ до суду шляхом права подачі заяви про поновлення цивільної дієздатності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 42 Цивільного кодексу України та 241 Цивільного процесуального кодексу України, доповнивши норми, що особа, яка визнана недієздатною, має право подати до суду заяву про поновлення її цивільної дієздатності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Цивільний кодекс України та Цивільний процесуальний кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту, після його прийняття, не потребуватиме внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребує джерел додаткового фінансування, а отже і збільшення бюджетних видатків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Результатом прийняття цього законопроекту стануть позитивні наслідки у вигляді, по перше, приведення національного законодавства України до загальноєвропейських тенденцій у питанні регулювання процедури поновлення цивільної дієздатності особи, по друге, забезпечить дотримання Україною норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

 

Народний депутат України

К. А. Бондарєв

Опрос