Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно передачи полномочий по распоряжению землями государственной собственности на местный уровень

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.04.2014 № 4758
Дата рассмотрения: 23.04.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо передачі повноважень із розпорядження землями державної власності на місцевий рівень"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Існуюча сьогодні система розподілу між органами виконавчої влади повноважень з розпорядження землями державної власності не є досконалою. У значній кількості випадків повноваження з вилучення і надання земельних ділянок належать Кабінету Міністрів України, Державному агентству земельних ресурсів України, обласним державним адміністраціям. Очевидним є той факт, що зосередженість переважної більшості таких повноважень у органів обласного та центрального рівнів не дає змогу впливати на вирішення цих питань органам на місцях.

Будучи відповідальними перед державою за наповнення місцевих бюджетів, розвиток територій, районні державні адміністрації майже повністю позбавлені повноважень з питань передачі земельних ділянок у власність та користування.

Такий стан справ створює штучні складнощі для громадян, зацікавлених у приватизації земельних ділянок, вкрай негативно позначається на залученні інвестицій у економіку районів, стимулює корупцію.

З урахуванням свого статусу, органи виконавчої влади, розташовані у столиці чи обласних центрах, не можуть бути детально обізнаними з проблемами певного району, а отже - на можуть ефективно планувати та приймати рішення щодо управління земельними ресурсами для вирішення цих проблем.

Не сприяє розвитку територій також передбачена Земельним кодексом України передача земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення до статутного капіталу Державного земельного банку. Загальна площа земель, які передбачається передати Державному земельному банку, обчислюється мільйонами гектарів. Наслідками такої передачі стане позбавлення місцевих бюджетів надходжень від орендної плати за передані в оренду земельні ділянки, а також значне скорочення на території сільських, селищних рад вільних площ для задоволення потреб територіальних громад.

Цілком очевидно, що передача матеріальних ресурсів з центру на місця є нагальною потребою. Тільки органи, що здійснюють свою діяльність на місцевому рівні, мають управляти такими ресурсами. Це у повній мірі стосується і здійснення права власності на землю.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою оптимізації механізму управління землями державної власності та перенесення важелів прийняття управлінських рішень на місцевий рівень.

3. Правові аспекти

До нормативно-правових актів, які діють у цій сфері суспільних відносин, належить Земельний кодекс України, Закони України "Про Державний земельний кадастр", "Про банки і банківську діяльність".

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Основні положення законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до Земельного кодексу України, Законів України "Про Державний земельний кадастр", "Про банки і банківську діяльність", які передбачають:

передачу повноважень з розпорядження усіма землями державної власності, які знаходяться у межах районів, районним державним адміністраціям,

виключення із законодавчих актів України положень щодо формування статутного капіталу Державного земельного банку за рахунок земель державної власності.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансування з Державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить оптимізувати механізм управління землями державної власності шляхом передачі управлінських функцій на місцевий рівень. Внаслідок цього доступ громадян та юридичних осіб до земельних ресурсів буде суттєво спрощений, а районні державні адміністрації отримають реальну можливість для планування розвитку територій та залучення інвестицій.

 

Народний депутат України

Д. С. Омельянович

Опрос